| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?

W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?

Pracownik uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy, ale poszkodowany nie zgadza się z ustaleniami zespołu powypadkowego. W jaki sposób pracownik może odwołać się od zapisów zawartych w protokole?

Powództwo skierowane przeciwko ZUS

Odrębną kwestią jest postępowanie sądowe w sprawie o przyznanie świadczeń wypadkowych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas gdy ZUS odmówi wypłaty tych świadczeń.

ZUS, w drodze decyzji, odmówi wypłacenia świadczeń, jeżeli:

  • nie zostanie przedstawiony protokół powypadkowy lub karta wypadku,
  • w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek przy pracy w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa,
  • protokół powypadkowy lub karta wypadku zawierają stwierdzenia bezpodstawne (ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

WAŻNE!

W razie odmownej decyzji ZUS pracownik (lub uprawnieni członkowie rodziny zmarłego pracownika) mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, odwołując się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sąd Najwyższy stwierdził, że: „Organ rentowy rozpoznający wniosek o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie jest związany prawomocnym wyrokiem wydanym w sprawie z powództwa pracownika przeciwko pracodawcy o ustalenie lub zmianę protokołu powypadkowego w zakresie uznania zdarzenia za wypadek przy pracy (art. 365 § 1 k.p.c.); wyrok taki nie ma powagi rzeczy osądzonej w sprawie toczącej się na skutek odwołania od decyzji organu rentowego (art. 366 k.p.c.)” uchwała z 21 września 2004 r. (II UZP 8/04; OSNP 2005/5/68).

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślił, że: „Podjęta w sprawie uchwała jest kontynuacją wielokrotnie wyrażanego, ugruntowanego w orzecznictwie i praktyce sądowej poglądu, że niedopuszczalne jest dochodzenie w trybie art. 189 k.p.c. ustalania faktów, także prawotwórczych, jeśli celem tego powództwa jest uzyskanie dowodu, który ma być wykorzystany w postępowaniu o świadczenia z ubezpieczenia społecznego (por. uchwały Sądu Najwyższego: z 3 listopada 1994 r., I PZP 45/94, OSNAP 1995/6/74, z 19 marca 2003 r., III UZP 1/03, OSNP 2003/13/317, a także wyroki z 17 grudnia 1997 r., I PKN 434/97, OSNAP 1998/21/627, z 23 lutego 1999 r., I PKN 597/98, OSNP 2008//301 i z 19 września 2000 r., II UKN 725/99, OSNAP 2002/7/170)”.

Oznacza to, że jeżeli pracownik złoży pozew do sądu pracy przeciwko pracodawcy o sprostowanie treści protokołu powypadkowego i uzyska korzystne dla siebie rozstrzygnięcie, wyrok ten nie „przełoży” się bezpośrednio na nieprzyznane przez ZUS świadczenia. W sytuacji gdy na podstawie treści protokołu powypadkowego lub jego braku ZUS odmówi wypłacenia świadczeń, pracownik (lub uprawnieni członkowie rodziny) swoich praw powinien dochodzić przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych, w drodze zaskarżenia odmownej decyzji ZUS, w tym postępowaniu, kwestionując określone ustalenia zawarte w protokole powypadkowym.

PODSTAWA PRAWNA

  • Par. 4, 9, § 13 ust. 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870),
  • Art. 22 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK