| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?

W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?

Pracownik uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy, ale poszkodowany nie zgadza się z ustaleniami zespołu powypadkowego. W jaki sposób pracownik może odwołać się od zapisów zawartych w protokole?

Zatwierdzony protokół doręcza się pracownikowi lub uprawnionym członkom rodziny zmarłego na skutek wypadku pracownika.

Zastrzeżenia wnoszone przez pracownika lub uprawnionych członków rodziny do treści protokołu mogą być różne, np. mogą dotyczyć okoliczności wypadku mających wpływ na przyznanie świadczeń z ZUS lub uznania samego zdarzenia za wypadek przy pracy (wówczas gdy zespół stwierdzi, że zdarzenie nie było wypadkiem przy pracy). W razie ich nieuwzględnienia w treści protokołu pracownik lub osoby uprawnione mają prawo złożenia pozwu do sądu pracy o sprostowanie (powództwo wytacza się przeciwko pracodawcy).

Natomiast w sytuacji odmowy przyznania świadczeń przez ZUS – pozwanym będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pozew przeciwko pracodawcy

Możliwość wniesienia przez pracownika powództwa do sądu pracy przez wiele lat była kwestią dyskusyjną. Sąd Najwyższy stwierdził, że powództwo takie jest dopuszczalne na podstawie art. 189 k.p.c. (uchwała SN z 29 marca 2006 r., II PZP 14/05; OSNP 2006/15-16/228), zgodnie z którym powód wnoszący powództwo musi wykazać interes prawny. Sąd Najwyższy stwierdził, że: „Pracownik nie musi wykazywać każdorazowo i indywidualnie szczególnego interesu prawnego z art. 189 k.p.c. dla uzyskania sprostowania protokołu powypadkowego, gdyż o istnieniu takiego interesu prawnego przesądził prawodawca” (wyrok SN z 15 kwietnia 2009 r., II PK 282/08; niepubl.).

Wyrok w drodze powództwa wytoczonego na podstawie art. 189 k.p.c. przeciwko pracodawcy w zakresie sprostowania treści protokołu powypadkowego może mieć znaczenie w sytuacji dochodzenia przez pracownika roszczeń cywilnoprawnych od pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK