| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?

Najczęściej spotykanym wypadkiem przy pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego wykonującego swoje obowiązki w biurze jest upadek, potknięcie na tym samym poziomie lub na schodach. Możliwymi źródłami zagrożenia mogą być śliskie lub nierówne podłogi i schody albo powierzchnie na zewnątrz budynku oraz różna wysokość stopni schodów wewnątrz budynku. Ulegając takiemu wypadkowi pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Należy pamiętać, że zapewnienie przez pracodawcę środków profilaktycznych w tej sytuacji jest w pewien sposób ograniczone, gdyż pracodawca może je zapewnić pracownikowi w swojej siedzibie (utrzymywać porządek w pomieszczeniach i na drogach komunikacyjnych, zapewniać właściwy stan techniczny posadzek i schodów, zastosować zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach zewnętrznych), natomiast nie jest możliwe uchronienie pracownika przed takim wypadkiem u klienta bądź na ulicy czy w komunikacji miejskiej. W związku z tym pracodawca powinien zwracać uwagę na obuwie noszone przez pracowników, a w trakcie szkoleń z zakresu bhp – na konieczność zachowania ostrożności.

Drugim dość często występującym rodzajem wypadku przy pracy przedstawiciela handlowego jest wypadek komunikacyjny. Nie ma tu znaczenia, czy pracownik sam prowadzi samochód służbowy, czy jeździ transportem publicznym lub chodzi pieszo. Większość swojego czasu pracy pracownik spędza, podróżując pomiędzy klientami a siedzibą pracodawcy. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Pracownik narażony jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Aby zminimalizować wystąpienie wypadku komunikacyjnego, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność, stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi.

WAŻNE!

Pracodawca powinien pamiętać, że przedstawiciel handlowy, który jeździ samochodem służbowym, musi przejść badania psychotechnicze w trakcie wstępnych badań lekarskich.

Pracodawca powinien także dbać o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Innymi możliwymi zagrożeniami wypadkowymi są:

  • obciążenie emocjonalne, tj. stres i przemęczenie wywołane obawą przed niezadowoleniem kierownictwa zakładu, negocjacjami i utarczkami z klientami. Może to doprowadzić do zasłabnięcia, a w konsekwencji do nerwic, bezsenności, chorób serca i układu pokarmowego i zawału serca. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa takiego wypadku kierownictwo powinno zapewnić właściwą atmosferę w pracy i jej organizację, częste życzliwe rozmowy pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Pracodawca powinien organizować spotkania integracyjne. Ma też obowiązek zapewnić przerwy w pracy i właściwy odpoczynek dobowy (minimum 11 godzin) i tygodniowy (minimum 35 godz.) oraz wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie wykonywane przez lekarza medycyny pracy;
  • obciążenia fizyczno-statyczne (przeciążenie narządu ruchu wskutek wymuszonej pozycji ciała). Spowodowane jest to długotrwałą pracą przy komputerze, prowadzeniem pojazdu lub podnoszeniem i przenoszeniem materiałów. Pracownik może odczuwać różnego rodzaju bóle mięśniowe i stawowe, a w konsekwencji może mieć zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Pracodawca powinien zapewnić przerwy w pracy, okresową zmianę rodzaju zajęć, ergonomiczne stanowisko pracy biurowej zgodne z przepisami oraz ergonomicznie urządzone wnętrze samochodu;

  • uderzenie o nieruchome przedmioty, tj. zatarasowane przejścia, źle ustawione stoły i sprzęt. Pracownik może ulec potłuczeniom. Aby ograniczyć możliwość wystąpienia tego typu wypadku, należy dbać o porządek, właściwą organizację poszczególnych stanowisk w pomieszczeniu i zachować ostrożność;
  • pożar, którego przyczyną może być niesprawna instalacja w samochodzie, kolizja drogowa, zwarcie instalacji elektrycznej, nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Skutkiem jest najczęściej poparzenie, jednak zdarzają się również przypadki śmiertelne. Aby uniknąć wybuchu pożaru, należy przestrzegać instrukcji ppoż., właściwie wyposażać w sprzęt przeciwpożarowy pomieszczenia pracy oraz samochód, dbać o systematyczne przeglądy samochodu i sprawność instalacji elektrycznej;
  • porażenie prądem elektrycznym. Jego przyczyną mogą być przetarte przewody zasilające urządzenia elektryczne, przebicie elektryczne do obudowy urządzenia. Skutkami takiego wypadku mogą być oparzenia lub nawet śmierć. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, pracodawca powinien zapewnić bieżącą kontrolę stanu izolacji przewodów, stosować właściwe ochrony przeciwporażeniowe w zakładzie (m.in. wyłączniki różnicowo-prądowe), okresowo kontrolować instalację elektryczną oraz przestrzegać przepisów dotyczących obsługi urządzeń elektrycznych;
  • oparzenia np. gorącymi napojami, płynami eksploatacyjnymi samochodu oraz gorącymi elementami urządzeń. Aby zapobiec poparzeniom, pracownik powinien mieć wzmożoną uwagę oraz przestrzegać instrukcji obsługi pojazdu i innych urządzeń.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca, oceniając ryzyko zawodowe, powinien wziąć pod uwagę (oprócz zagrożeń wspólnych dla wszystkich przedstawicieli handlowych) również zagrożenia wynikające ze specyfiki pracy danego przedstawiciela, w tym sprzedawanych produktów i odwiedzanych miejsc. Wiadomo, że np. przedstawiciel handlowy promujący kawę w biurach oraz sprzedający olej silnikowy na stacjach benzynowych i w warsztatach wykonują różną pracę. W związku z tym do właściwej oceny ryzyka zawodowego konieczna jest wnikliwa analiza wszystkich czynników wypadkowych, specyficznych dla danego pracodawcy i wytworzonych przez niego produktów.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Polityki i Pracy Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK