| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?

Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?

Pracownik supermarketu, niemający uprawnień ani upoważnienia pracodawcy do obsługi wózka widłowego, pod nieobecność kierownika użył wózka do zdjęcia towaru z regału. Podczas tej czynności doszło do wypadku na skutek niedostatecznej umiejętności obsługi wózka przez pracownika. Czy w takiej sytuacji pracownik będzie miał prawo do świadczeń?

Gdy pracownik bez wymaganych dla operatora wózka widłowego uprawnień uległ wypadkowi przy pracy, decydujące znaczenie dla wypłaty świadczeń z tytułu wypadku przy pracy będą miały ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku zawarte w protokole.

UZASADNIENIE

Należy stwierdzić, że na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Regulacja ta nie dotyczy członków rodziny ubezpieczonego, którzy w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń określonych w ustawie wypadkowej.

WAŻNE!

Kierowanie wózkiem widłowym przez pracownika, który nie ma wymaganych przepisami kwalifikacji, nie zawsze może być przyczyną nieuznania zdarzenia za wypadek przy pracy i tym samym powodem do niewypłacenia świadczeń wypadkowych.

Przedstawiony powyżej opis okoliczności wypadku w supermarkecie jest bardzo ogólny i nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej prawa do świadczeń powypadkowych. W celu ustalenia, czy dane zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy, konieczne będzie postawienie dodatkowych pytań, m.in. takich jak:

  • Czy za osobę były opłacane obowiązkowe składki z ubezpieczenia społecznego (zapis „pracownik” – podana informacja tylko sugeruje, że osoba poszkodowana zatrudniona była na podstawie umowy o pracę i były za nią odprowadzane obowiązkowe składki do ZUS)?
  • Co oznacza zapis w informacji „wózek widłowy” (zapis taki sugeruje, że był to wózek jezdniowy podnośnikowy z napędem silnikowym, wymagający dodatkowych uprawnień do obsługi oraz upoważnienia na jego użytkowanie wydanego przez pracodawcę)?
  • Czy wózek miał wymagane przepisami zabezpieczenie utrudniające uruchomienie go przez osoby nieupoważnione, co jest wymagane następującymi przepisami:

– w przypadku „starych” maszyn (wyprodukowanych przed wejściem Polski do UE) – § 23 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.),

– w przypadku „nowych” maszyn (zależnie od daty ich wyprodukowania) – § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (DzU nr 259, poz. 2170) – tak samo § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 10 kwietnia 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (DzU nr 91, poz. 858) lub § 72 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (DzU nr 199, poz. 1228)?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »