| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?

Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?

Pracownik supermarketu, niemający uprawnień ani upoważnienia pracodawcy do obsługi wózka widłowego, pod nieobecność kierownika użył wózka do zdjęcia towaru z regału. Podczas tej czynności doszło do wypadku na skutek niedostatecznej umiejętności obsługi wózka przez pracownika. Czy w takiej sytuacji pracownik będzie miał prawo do świadczeń?

Obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania wózkiem widłowym na terenie zakładu pracy wynika z:

● rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU nr 70, poz. 650 ze zm.) – zgodnie z tym przepisem do obsługi wózka może być dopuszczony pracownik, który uzyskał od pracodawcy imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie zakładu pracy tego pracodawcy. Zezwolenie może być wydane pracownikowi po ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez pracodawcę, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez Ministra Gospodarki,

● § 23 oraz § 26 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 20 września 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (DzU nr 118, poz. 1263) – zgodnie z tym przepisem wózki widłowe mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie oraz uzyskały wpis do książki operatora.

Oba wymienione przepisy są równorzędne dla organów kontroli państwowej.

  • Czy pracodawca posiadał instrukcje użytkowania wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DTR), które zawierały opis zabezpieczenia przed uruchomieniem tej maszyny przez osoby nieuprawnione i nieupoważnione (czy są również w tym zakresie stosowane odpowiednie zabezpieczenia przy wózkach, jak np. kluczyki ze stacyjką rozruchową i czy pracodawca wydał odpowiednie instrukcje w tym zakresie)?
  • Czy dopuszczony do eksploatacji wózek był we właściwym stanie technicznym, a więc czy był przestrzegany zakaz użytkowania maszyny niesprawnej według wymagań § 5 ust. 3 rozporządzenia z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym?
  • Czy u pracodawcy funkcjonował system zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad pracami przy użyciu wózków, co jest wymagane przepisami § 13 rozporządzenia z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym?
  • W jaki sposób pracownik wszedł w posiadanie wózka – tzn. jak go pobrał (np. samowolne pobranie wózka niezabezpieczonego przed uruchomieniem, użyczenie wózka przez innego pracownika, praktyki stosowane wcześniej przy doraźnej pracy transportowania towarów na polecenie lub bez takiego polecenia przełożonego czy innej osoby?

Konieczna jest analiza powyższych pytań, w celu ustalenia, czy był wdrożony dostateczny nadzór nad pracami z użyciem wózków i zapewnienia odpowiedniej przy tym organizacji pracy przez pracodawcę).

Autor:

specjalista w zakresie bhp oraz oceny maszyn i urządzeń technicznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »