| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy wypadek na balu zorganizowanym podczas szkolenia wyjazdowego jest wypadkiem związanym z pracą?

Czy wypadek na balu zorganizowanym podczas szkolenia wyjazdowego jest wypadkiem związanym z pracą?

Pracodawca zorganizował szkolenie poza miejscem wykonywania pracy. Wszystkim pracownikom wystawił druki delegacji służbowej. Szkolenie trwało od 8.00 do 16.00. Od godziny 20.00 pracodawca zorganizował bal, podczas którego zamierzał wynagrodzić pracowników za ich dotychczasowe osiągnięcia w pracy zawodowej. Przewidział uroczyste przemówienia, polecił jednej z pracownic przygotowanie specjalnych upominków dla swoich pracowników. Podczas balu pracownica przekazująca upominki pracodawcy poślizgnęła się na schodach, w wyniku czego straciła równowagę, spadła ze schodów i złamała nogę. W dalszej części balu obecność pracowników nie była obowiązkowa. Podczas balu wydarzył się też drugi wypadek – jeden z pracowników poszedł na spacer, podczas którego potknął się, przewrócił i złamał rękę. Czy oba zdarzenia są wypadkami przy pracy? Czy pracownikom będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

Pierwsze opisywane zdarzenie, podczas którego pracownica upadła, gdy podawała pracodawcy upominki, należy zakwalifikować jako wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Drugie zdarzenie, podczas którego pracownik złamał rękę, nie jest związane z wykonywaniem obowiązków służbowych, a co za tym idzie – nie może być traktowane jako wypadek przy pracy.

UZASADNIENIE

Pierwsze ze zdarzeń, które miało miejsce podczas obowiązkowej części wieczoru można uznać za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Pracownica wykonywała czynności na polecenie pracodawcy, związane z pracą podczas delegacji służbowej. Podsumowując, zdarzenie było spowodowane postępowaniem pracownika w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań, tj. przekazywania pracodawcy do wręczenia przygotowanych wcześniej upominków. Wszystkie te czynniki spełniają przesłanki wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy.

WAŻNE!

Jeśli wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań, nie można go uznać za wypadek przy pracy.

Ponadto na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony oraz przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że kwalifikując tę grupę wypadków, nie można stosować wykładni rozszerzającej, która zaliczyłaby do wypadków traktowanych na równi z wypadkiem przy pracy inne zdarzenia niż ww., stosując przy tym zasadę podobieństwa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK