| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Choroby zawodowe nauczycieli

Choroby zawodowe nauczycieli

Choroby zawodowe są zawsze konsekwencją niewłaściwych warunków pracy oraz nieprzestrzegania przez pracowników lub pracodawców podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka sytuacja może się zdarzyć w każdym zakładzie pracy. Wśród pracowników edukacji stanowią one aż 97,7% ogółu.

Informacje o chorobach zawodowych można znaleźć w rozporządzeniu z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. Określono w nim:

  • wykaz chorób zawodowych,
  • okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej,
  • sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania, podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych,
  • podmioty właściwe do rozpoznania chorób zawodowych.

Według danych amerykańskich zaburzenia głosu podczas swojego życia zgłaszało 43% badanych czynnych zawodowo Amerykanów. Odsetek ten wśród nauczycieli wynosił 57,7%, a 39% z nich musiało z tego powodu przerwać pracę w zawodzie nauczyciela. Podobnie w badaniach przeprowadzonych wśród nauczycieli holenderskich zaobserwowano zaburzenia głosu u 58,6%.

Warto pamiętać, że wykaz chorób zawodowych zawiera (tak jak i poprzedni – z 2002 r.) 26 grup chorób zawodowych. Pozycja 15 dotyczy chorób narządu głosu.

Liczba chorób zawodowych wynosiła 3546 przypadków. Wskaźnik na 100 000 zatrudnionych wyniósł 34,7. W strukturze dominowały w kolejności: choroby zakaźne i pasożytnicze, przewlekłe choroby narządu głosu, pylice płuc, obustronny trwały ubytek słuchu. Stanowiły one 76,2% ogółu stwierdzonych przypadków.

Większość z nich – 92,3% powstała po minimum 10-letnim okresie pracy w narażeniu na czynniki szkodliwe. Podkreślić należy, że zawodowe choroby narządu głosu stanowiły ok. 25% tych chorób.

Według badań M. Śliwińskiej-Kowalskiej z Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi w Polsce 68,7% wybranych losowo nauczycieli czynnych zawodowo zgłaszało dolegliwości głosu. U 40% nauczycieli poddawanych specjalistycznym badaniom laryngologicznym (foniatrycznym z laryngowideostroboskopią) stwierdzono obecność zmian patologicznych.

Główne jednostki chorobowe rozpoznawane w trakcie szczegółowych badań laryngologicznych w krtani to w kolejności: ● dysfonie hyperfunkcjonalne – 41% ● guzki głosowe – 29,6% ● inne zmiany przerostowe – 9,5% ● polipy i torbiele – 8,6% ● porażenia fałdów głosowych – 5,7%.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista medycyny pracy, doradca ds. opieki zdrowotnej Głównego Inspektora Pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK