| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Zleceniobiorca, który podlega wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom (nie płaci składki chorobowej), uległ wypadkowi przy wykonywaniu zlecenia. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?

Należy również pamiętać, że w sytuacji gdy zleceniobiorca przystąpił dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i otrzymał zasiłek z tego ubezpieczenia, podstawa wymiaru tego zasiłku może być inna niż podstawa wymiaru zasiłku wypadkowego. Okres podlegania tym ubezpieczeniom (czyli również okres, z jakiego jest ustalana podstawa wymiaru) może się bowiem różnić. Ponadto podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest ograniczona do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, czyli może być niższa niż podstawa wymiaru składek (i równocześnie zasiłku) z ubezpieczenia wypadkowego.

Jeżeli płatnik wypłacił zleceniobiorcy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a w wyniku postępowania powypadkowego ustalono, że niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy, płatnik powinien potraktować wcześniej wypłacone świadczenie jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Dodatkowo powinien wypłacić zleceniobiorcy wyrównanie zasiłku do wysokości 100% za każdy dzień niezdolności z tytułu wypadku przy pracy. Jeśli zasiłek z ubezpieczenia chorobowego został już wykazany w dokumentach rozliczeniowych, należy dokonać odpowiedniej korekty raportów ZUS RSA i ZUS RCA złożonych za zleceniobiorcę oraz deklaracji ZUS DRA. Natomiast wyrównanie zasiłku wypadkowego trzeba wykazać w raporcie ZUS RSA i deklaracji za miesiąc, w którym zleceniobiorca je otrzyma.

Do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego mają również zastosowanie przepisy dotyczące obniżania zasiłku chorobowego o 25% w przypadku nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego (art. 62 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 3, art. 5 ust. 1 pkt 6, art. 8 ust. 1–3, art. 9 ust. 1, ust. 3 pkt 2, art. 21 ust. 1–3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz.U. Nr 236, poz. 1992),
  • art. 48, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 20 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »