| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Procedura ujawniania choroby zawodowej

Procedura ujawniania choroby zawodowej

W przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przez pracownika pracodawca musi powiadomić o tym przypadku inspekcję sanitarną oraz z nią współdziałać w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby.

•  Podejrzenie i zgłoszenie wystąpienia choroby zawodowej

Gdy pracodawca uzyska informację o podejrzeniu wystąpienia choroby zawodowej, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy dane schorzenie, na które skarży się zatrudniony (lub były pracownik), znajduje się w wykazie chorób zawodowych. Jedynie takie schorzenie, które zostało ujęte w tym wykazie, może zostać uznane za chorobę zawodową.

Następnie, jeśli schorzenie znajduje się w wykazie chorób zawodowych, pracodawca uruchamia procedurę obejmującą dokonanie zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej właściwym organom oraz współdziałanie z tymi organami w procesie zmierzającym do ustalenia, czy rzeczywiście zatrudniony cierpi na chorobę zawodową.

Osobami zobowiązanymi do niezwłocznego zgłoszenia każdego podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej właściwemu organowi są pracodawca oraz lekarz uprawniony do rozpoznania choroby zawodowej. Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może również dokonać pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Zgłoszenia dokonuje się właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Właściwość wymienionych organów ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana, lub według krajowej siedziby pracodawcy – gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego gromadzona jest w tej siedzibie. Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie w formie pisemnej na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia. W przypadku gdy choroba zawodowa ma ostry przebieg lub istnieje podejrzenie, że była przyczyną śmierci pracownika, zgłoszenia dokonuje się dodatkowo w formie telefonicznej.

Nieumyślne niedopełnienie obowiązku zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Natomiast umyślne niedopełnienie tego obowiązku jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny do 180 stawek dziennych albo kara ograniczenia wolności.

Podstawa prawna:

  • art. 235 § 1, art. 2351, art. 283 § 2 pkt 6 Kodeksu pracy,
  • art. 221 Kodeksu karnego,
  • § 3 rozporządzenia RM z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (DzU nr 105, poz. 869),
  • załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (DzU nr 132, poz. 1121).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK