WSKAZÓWKA!
Inspektor pracy we wniosku o podwyższenie składki ma obowiązek uzasadnić swój wniosek – podaje w nim stwierdzone naruszenia przepisów bhp oraz pełne podstawy prawne. Należy pamiętać, że inspektor pracy nie ma obowiązku informowania pracodawcy o złożeniu wniosku do ZUS.
reklama
reklama
Podwyższenie składki wypadkowej wynosi, zgodnie z ustawą, 100% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Decyzję w sprawie podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wydaje właściwy terytorialnie oddział ZUS. W przypadku decyzji ZUS wysokość składki ustalana jest za okres roku składkowego (na okres najbliższego roku składkowego). Pracodawca, zgodnie z pouczeniem do wydanej przez ZUS decyzji, ma prawo wniesienia odwołania od tej decyzji. Odwołanie kierowane jest do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, przy czym wnosi się je za pośrednictwem jednostki ZUS, która tę decyzję wydała. Zasadniczo odwołanie wnosi się na piśmie lub do protokołu sporządzonego przez ZUS w terminie miesiąca od dnia doręczenia odpisu decyzji.
WAŻNE!
Terminy odwołań są terminami zawitymi, co oznacza, że w przypadku niezłożenia odwołania w określonym w decyzji terminie, decyzja staje się prawomocna. Termin odwołania zawarty jest w pouczeniu do decyzji (zapisane drobnym drukiem).
Przykładowo, w 2007 r. organy Państwowej Inspekcji Pracy przesłały do jednostek organizacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100% dla 57 pracodawców. Wszystkie wnioski były konsekwencją rażących naruszeń przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, stwierdzonych w czasie dwóch kolejnych kontroli. Najczęściej stwierdzone nieprawidłowości to niezapewnienie pracownikom bezpiecznej pracy na stanowiskach pracy na wysokości lub użytkowanie maszyn i innych urządzeń technicznych bez urządzeń ochronnych, zabezpieczających przed ciężkimi uszkodzeniami ciała.
Zgodnie z informacją ZUS we wszystkich przypadkach wydano stosowne decyzje o podwyższeniu płatnikom o 100% składki na ubezpieczenie wypadkowe, ustalanej na najbliższy rok składkowy. W 2008 r. wniosków takich było aż 87.
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 36 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322),
- Art. 4779 § 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 43, poz. 296 ze zm.).