| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają wpływ na ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy?

Czy zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają wpływ na ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy?

Pracownik służby bhp zatrudniony jest u przedsiębiorcy, który zajmuje się przewozem towarów na terenie Polski i za granicą. W związku z dużą liczbą środków transportu i zatrudnionych na stanowiskach kierowców na podstawie umów o pracę pracowników odnotowuje też wysoką liczbę wypadków komunikacyjnych. Czy ustalając okoliczności i przyczyny wypadków komunikacyjnych, należy analizować czas pracy kierowcy oraz czy od dnia wejścia w życie zmian w ustawie o czasie pracy kierowców zmienią się procedury dotyczące ustalania przyczyn wypadków przy pracy?

PRZYKŁAD 3

Pracownik firmy transportowej zatrudniony na stanowisku kierowcy otrzymał polecenie wyjazdu służbowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, poza granice kraju. Pracodawca wystawił druk polecenia wyjazdu służbowego – delegacji. Zadaniem pracownika miał być odbiór towarów z konkretnego miasta oraz przywiezienie ich do siedziby pracodawcy. Pracownik uległ wypadkowi drogowemu w drodze do miejsca odbioru towaru. Pracodawca uznał wypadek za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, motywując to tym, że pracownik nie wykonał polecenia odbioru towaru i dostarczenia go do siedziby pracodawcy. Pracodawca postąpił nieprawidłowo, gdyż powinien uznać zdarzenie za wypadek przy pracy. Dojazd do miejsca odbioru towaru również zaliczany jest do pracy poszkodowanego. W związku z tym pracodawca powinien sporządzić protokół wypadku przy pracy i uznać zdarzenie za wypadek przy pracy.

PRZYKŁAD 4

Pracownik firmy transportowej otrzymał polecenie wyjazdu służbowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, poza granice kraju. Pracodawca wystawił druk polecenia wyjazdu służbowego – delegacji. W czasie wolnym po zakończeniu przeładunku na terenie innego kraju, pracownik z miejsca, w którym miał nocleg, udał się do pobliskiego sklepu, aby kupić żywność. Pracodawca nie zapewnił wyżywienia pracownikowi podczas delegacji, dlatego pracownik zmuszony był do zapewnienia wyżywienia we własnym zakresie. W drodze do sklepu uległ wypadkowi. Pracodawca, traktując ten czas jako dobowy nieprzerwany odpoczynek, nie zakwalifikował tego zdarzenia jako wypadek przy pracy, lecz jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Pracodawca postąpił prawidłowo.

Uznając dane zdarzenie za wypadek przy pracy, należy dokładnie określić, czy zdarzenie miało miejsce w czasie pracy kierowcy. Kwestia ta jest szczegółowo opisana w ustawie o czasie pracy kierowców, w której określony jest m.in. czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

WSKAZÓWKA!

Należy bezwzględnie pamiętać, że czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, który obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK