| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > W jakiej sytuacji konieczne jest zgłaszanie wypadku do UDT?

W jakiej sytuacji konieczne jest zgłaszanie wypadku do UDT?

Na terenie zakładu pracy pracownik obsługujący wózek jezdniowy podnośnikowy z mechanicznym napędem podnoszenia uległ wypadkowi. Doszło do przewrócenia wózka i przygniecenia pracownika przez konstrukcję wózka. Czy w takiej sytuacji konieczne jest zgłaszanie wypadku do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT)?

  • dźwigi do transportu osób lub ładunków, dźwigi budowlane i dźwigi towarowe małe,
  • dźwignice linotorowe,
  • przenośniki kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym, przeznaczone do celów rekreacyjno-rozrywkowych,
  • urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych,
  • urządzenia załadowcze, wyładowcze lub podające ładunki w ciągach technologicznych przeładowczych,
  • układarki do układania torów, wypornice, żurawie i korektory położenia służące do zawieszania i regulacji sieci trakcyjnej,
  • przeciągarki pojazdów szynowych,
  • osobowe i towarowe koleje linowe,
  • wyciągi do przemieszczania osób w celach turystyczno-sportowych,
  • pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych.

W przypadku urządzeń podlegających dozorowi UDT, m.in. wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, należy powiadomić właściwy oddział UDT o wypadku lub niebezpiecznym uszkodzeniu urządzenia (art. 19 ustawy o dozorze technicznym).

Wypadek należy zgłosić do właściwego oddziału terenowego UDT. Najlepiej oddział UDT powiadomić faksem. W treści pisma wystarczy napisać:

Informuję, że w dniu..., w zakładzie – adres... miał miejsce wypadek na urządzeniu – nazwa... nr ewidencyjny urządzenia – ..., krótki opis zdarzenia.

Dyrektor oddziału niezwłocznie powołuje komisję, która wykonuje badanie doraźne, powypadkowe i przeprowadza postępowanie powypadkowe.

WAŻNE!

W przypadku niezawiadomienia organu właściwej jednostki dozoru technicznego o niebezpiecznym uszkodzeniu urządzenia technicznego lub nieszczęśliwym wypadku związanym z eksploatacją urządzenia technicznego osoba odpowiedzialna za zgłoszenie może zostać ukarana karą grzywny (art. 64 ustawy o dozorze technicznym).

Postępowanie w sprawach określonych w art. 64 następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego (art. 65 ustawy o dozorze technicznym).

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (DzU nr 122, poz. 1321 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (DzU nr 120, poz. 1021).
reklama

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PiB

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »