| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Należności wypadkowe – nie z FGŚP

Należności wypadkowe – nie z FGŚP

W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)

Sąd Najwyższy rozstrzygnął

Wyrok kasacyjny był dla poszkodowanej także niekorzystny – Sąd Najwyższy skargę oddalił. Uzasadniając rozstrzygnięcie, wskazał, że zarówno przepisy wspólnotowe, jak i krajowe regulacje nie dają podstaw do skutecznego domagania się zaspokojenia przez instytucję gwarancyjną (FGŚP) części kwot zadośćuczynienia, renty i odszkodowania zasądzonych na rzecz pracownika od niewypłacalnego pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy. Umożliwiają one jedynie spłatę przez właściwą instytucję państwową roszczeń pracowników wynikających z umów o pracę lub stosunku pracy istniejących wobec pracodawców, którzy są niewypłacalni (por. art. 1 i 3 dyrektywy nr 2002/74/WE oraz obecny art. 12 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy; DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.). Nie zostały tam wskazane odszkodowania i inne należności z tytułu wypadku przy pracy.

SN przypomniał, że w przypadku roszczeń z tytułu wypadku przy pracy upadłość pracodawcy nie pozbawia pracownika prawa do określonych należności. Nie można bowiem pominąć odpowiedzialności organu rentowego ponoszonej na podstawie przepisów ustawy wypadkowej. Pracownik na jej podstawie otrzymuje świadczenia o charakterze odszkodowawczym bez względu na sytuację ekonomiczną pracodawcy.

Wnioski

Z omawianego wyroku wynika ważna zasada, określająca możliwość uzyskania należności odszkodowawczych z tytułu wypadku przy pracy od upadłego pracodawcy. W sytuacji gdy firma jest niewypłacalna do tego stopnia, że nie jest w stanie pokryć nawet kosztów upadłości, a po spieniężeniu majątku przez komornika brakuje środków na spłatę zobowiązań, poszkodowany pracownik może liczyć jedynie na świadczenia z ubezpieczeń społecznych. FGŚP nie wypłaci żadnych kwot poza należne z samej umowy o pracę (np. wynagrodzenia, premie, nagrody, dodatki, zaległe składki ZUS płacone ze środków pracownika) – ustawa nie obejmuje bowiem gwarancjami wszystkich należności od pracodawcy.

Z orzecznictwa

  • Pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy tylko w przypadku łącznego wystąpienia przesłanek określonych w art. 210 § 1 k.p. (warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika).

Wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 2006 r., I PK 191/05, OSNP 2007/9–10/128

  • Przeniesienie pracownika do innej pracy w trybie art. 230 k.p. (w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej) należy traktować jako polecenie, którego odmowa może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).

Wyrok Sądu Najwyższego z 1 grudnia 1999 r., I PKN 425/99, OSNP 2001/8/263

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK