| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracownik ponosi odpowiedzialność za wypadek związany z obsługą maszyny?

Czy pracownik ponosi odpowiedzialność za wypadek związany z obsługą maszyny?

Podczas obsługi automatu do produkcji szczotek operatorka maszyny uległa ciężkiemu wypadkowi przy pracy. Praca poszkodowanej polegała na mocowaniu w uchwytach automatu materiału i odbieraniu po zakończonym cyklu technologicznym maszyny szczotek z tworzywa sztucznego. W dniu wypadku podczas pracy spadł przewód wyciągu. Pracownica nacisnęła wyłącznik „stop” znajdujący się przy drzwiczkach ruchomych z wyłącznikiem krańcowym i po otwarciu drzwiczek dostępu do strefy pracy maszyny włożyła lewą dłoń w strefę ruchu obrotowego noży rozszczepiających włosie szczotki (po otwarciu drzwiczek elementy tnące noża do rozszczepiania włosia wykonywały siłą bezwładności ruch obrotowy jeszcze przez 18 sekund). Lewa dłoń poszkodowanej została pochwycona przez ostrza noży, które obcięły jej cztery palce. Pracodawca przed wypadkiem nie dostosował maszyny do minimalnych wymagań. Czy można było uniknąć wypadku i kto ponosi odpowiedzialność za ten wypadek pracownicy, którzy obsługują maszyny czy pracodawca?

W szczególności pracodawca ma obowiązek:

  • organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  • zapewniać w zakładzie pracy przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
  • reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany przekazywać pracownikom informacje o:

  • zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,
  • działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia wymienionych zagrożeń.

Niespełnienie tych postanowień stanowi ujęte w Kodeksie pracy wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny do 30 000 zł.

W omawianej sytuacji pracodawca zobowiązany był do przeprowadzenia wstępnej kontroli zgodności bezpieczeństwa maszyny z minimalnymi wymaganiami, natomiast po wypadku – kontroli specjalnej. Wyniki tych kontroli powinny stanowić podstawę do dostosowania maszyny do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i wyeliminowania stwierdzonych niezgodności.

WSKAZÓWKA!

Chcąc zapobiec w przyszłości wypadkom przy pracy, pracodawca powinien m.in. zainstalować w strefie niebezpiecznej (roboczej) maszyny dwie stałe, przykręcane śrubami osłony. Uniemożliwiłyby one, w przypadku ewentualnego spadnięcia przewodu wyciągu, dostępu kończyn pracownika obsługującego maszynę do obracających się elementów noży, ponieważ ich odkręcenie zajmowało więcej niż 18 sekund.

Zainstalowane drzwiczki maszyny powinny być wyposażone w urządzenie współpracujące – wyłącznik pozycyjny, tj. wyłącznik krańcowy z ryglowaniem. Po zamknięciu osłony i zresetowaniu układu rygiel (bezpieczny zamek elektryczny) powinien zablokować osłonę w pozycji zamkniętej i zezwolić na ruch maszyny w przypadku wydania polecenia startu przyciskiem.

Polecenie zatrzymania maszyny powinno wiązać się z natychmiastowym odłączeniem energii od napędu (styczniki), a następnie odliczeniem czasu niezbędnego na dobieg maszyny, który w przypadku opisywanej maszyny powinien wynosić co najmniej 18 sekund. Po tym czasie rygiel powinien zwolnić osłonę ruchomą, która może zostać od tego momentu otwarta. Oczywiście w czasie, gdy osłona jest otwarta, maszyna nie powinna ruszyć.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 207 § 1–2, art. 2071 § 1, art. 283 § 2 pkt 3 i 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Par. 27 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK