| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Choroba może wykluczyć wypadek przy pracy

Choroba może wykluczyć wypadek przy pracy

Zgon przewlekle chorego pracownika, który nie był spowodowany wykonywaniem prac dla niego zabronionych, nie może być uznany za skutek wypadku przy pracy, gdy podstawową przyczyną śmierci okaże się wspomniana choroba. Jednak odpowiedzialny za nakazanie choremu wykonania zabronionej pracy kierownik lub pracodawca może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.(Wyrok Sądu Najwyższego z 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 18/09)

W sprawie zostały spełnione tylko dwie z trzech przesłanek uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. Było to zdarzenie niewątpliwie nagłe i nastąpiło w związku z pracą – podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności w miejscu i w czasie pracy. Nie została natomiast potwierdzona przesłanka wywołania nagłego zdarzenia przyczyną zewnętrzną.

Przyjmuje się, że w sytuacji gdy stan zdrowia pracownika stanowi przeciwwskazanie do wykonywania powierzonych mu czynności, stwierdzenie wypadku przy pracy wiąże się z koniecznością wystąpienia dodatkowych zdarzeń lub okoliczności nietypowych dla normalnych stosunków pracy – nadzwyczajnych sytuacji, wiążących się z zakłóceniem przebiegu pracy, jak np. nieodpowiednie warunki pracy, nieprawidłowości w sposobie wykonywania pracy, nadmierne przeciążenie pracą, stres itp.

Wnioski

Aby zdarzenie mogło być uznane za wypadek przy pracy, muszą zostać wykazane wszystkie przesłanki uznania go za wypadek. Musi to być więc zdarzenie: nagłe, spowodowane przyczyną zewnętrzną i powstałe w związku z pracą (związek z pracą precyzują przepisy – obecnie art. 3 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322).

Jeżeli pracownik przewlekle choruje, to wówczas wykazanie wypadku przy pracy wymaga udowodnienia, że wypadek został spowodowany nie zdiagnozowaną chorobą, ale nagłą przyczyną zewnętrzną.

WAŻNE!

Wykonywanie przez chorego pracownika zabronionych dla niego prac nie jest wystarczającym powodem do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, zwłaszcza gdy te prace zabronione nie były wykonywane w dniu zdarzenia ani wcześniej.

Natomiast nakazanie wykonywania takiej pracy jest wystarczającym powodem do skazania przełożonych lub pracodawcy za przestępstwo narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Co więcej, przestępstwo to można popełnić także nieumyślnie – wówczas jego sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK