| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jak dokumentować związek niezdolności do pracy z powodu choroby z wypadkiem przy pracy

Jak dokumentować związek niezdolności do pracy z powodu choroby z wypadkiem przy pracy

Pracownik uległ wypadkowi w pracy 29 grudnia 2009 r. Zdarzenie to uznaliśmy za wypadek przy pracy. Od chwili wypadku pracownik jest w szpitalu, co zostało potwierdzone zaświadczeniem ze szpitala o przyjęciu pracownika na oddział chirurgiczny. W związku z tym, że będzie to długie zwolnienie, czy powinniśmy wymagać od pracownika dodatkowej informacji, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem? Jak należy postąpić w przypadku kolejnych zwolnień lekarskich? Czy jeśli pracownikowi zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, również będziemy musieli żądać dodatkowych zaświadczeń od lekarza?

WAŻNE!

Fakt, że niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, stwierdza lekarz leczący wystawiając odrębne zaświadczenie.

W przypadku wyczerpania okresu zasiłku chorobowego pracownik może wystąpić z wnioskiem o ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego w związku z wypadkiem przy pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O tym, czy stan zdrowia pracownika stanowi postawę do przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, orzeka lekarz orzecznik ZUS.

W celu ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne pracownik powinien złożyć wniosek o takie świadczenie. Do wniosku powinien dołączyć wywiad zawodowy przygotowany przez pracodawcę, zaświadczenie o stanie zdrowia oraz protokół wypadku przy pracy. Jeśli świadczenie rehabilitacyjne jest orzeczone w związku z wypadkiem przy pracy, świadczenie przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, ZUS wyda decyzję o przyznaniu prawa lub odmowie przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego w związku z wypadkiem przy pracy. Dopiero decyzja ZUS jest dla pracodawcy podstawą do podjęcia wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% z ubezpieczenia wypadkowego za cały okres objęty decyzją. Pracodawca nie musi w tym przypadku żądać od pracownika dodatkowego zaświadczenia o związku przyznanego świadczenia z wypadkiem przy pracy.

WAŻNE!

Pracodawca wypłaca świadczenie rehabilitacyjne na podstawie decyzji ZUS.

Podstawa prawna

  • art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1, ust. 2, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »