| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jak stwierdzić chorobę zawodową

Jak stwierdzić chorobę zawodową

Od 3 lipca 2009 r. zmieniły się przepisy dotyczące chorób zawodowych. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów Kodeksu pracy dotyczących chorób zawodowych.

Obowiązek zgłoszenia podejrzenia o chorobę zawodową spoczywa m.in. na lekarzu właściwym do rozpoznania choroby zawodowej. W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, na lekarza oraz lekarza dentystę, został nałożony obowiązek skierowania pracownika na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania, jeżeli podczas wykonywania zawodu powziął podejrzenie choroby zawodowej u pracownika. Dotychczas przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych dawały lekarzom oraz lekarzom stomatologom takie uprawnienie, natomiast obecna regulacja wprowadza wyraźny obowiązek w tym zakresie.

WAŻNE!

Po zmianie przepisów lekarz i lekarz stomatolog mają obowiązek skierowania pracownika, u którego podejrzewają chorobę zawodową, na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej rozpoznania.

W wyniku zmiany przepisów doprecyzowano, że prawo zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przysługuje także pracownikowi lub byłemu pracownikowi, jeżeli podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę. Tak jak dotychczas, aktualnie zatrudniony pracownik zgłasza takie podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Uprawnienie do wydania rozporządzeń wykonawczych

Nowelizacja Kodeksu pracy zawiera upoważnienie do wydania przez Radę Ministrów aktów wykonawczych (rozporządzeń), które określą:

● sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania, a także zakres informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy,

● skład zespołu powypadkowego,

● wykaz chorób zawodowych,

● okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej mimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym,

● sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych,

● podmioty właściwe w sprawie rozpoznawania chorób zawodowych.

● art. 66 ust. 1 Konstytucji RP,

● art. 1 ustawy z 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 99, poz. 825),

● § 15 rozporządzenia z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (DzU nr 115, poz. 744 ze zm.),

● § 3, § 9 rozporządzenia z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (DzU nr 132, poz. 1115).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK