| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek podczas służbowego wyjścia

Wypadek podczas służbowego wyjścia

Pracownik 10 czerwca 2009 r. przeprowadzał 4-godzinne szkolenie dla nowych pracowników poza siedzibą firmy. Takie szkolenia pracownik przeprowadza cyklicznie, co wynika z zakresu jego obowiązków. Wracając do siedziby firmy pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 10 czerwca do 3 lipca 2009 r. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy z ubezpieczenia wypadkowego? Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczenia? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

RADA

Jeżeli wypadek, któremu 10 czerwca 2009 r. uległ pracownik, uznają Państwo za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy powinni Państwo wówczas wypłacić na podstawie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz zatwierdzonego przez Państwa jako pracodawcę protokołu powypadkowego.

UZASADNIENIE

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć. Zdarzenie musi mieć związek z pracą. Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy, to taki wypadek jest wypadkiem w pracy.

WAŻNE!

Do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy konieczne jest ustalenie związku zdarzenia z wykonywaną pracą.

Państwa pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu wracając ze szkolenia, które prowadził dla nowych pracowników, na Państwa polecenie i zgodnie z zakresem obowiązków.

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy pracodawca dokonuje na podstawie protokołu powypadkowego. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego powinni Państwo sporządzić protokół powypadkowy. Ten dokument jest, obok zwolnienia lekarskiego, podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

WAŻNE!

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego są zwolnienie lekarskie oraz protokół powypadkowy zatwierdzony przez pracodawcę.

Na okres nieobecności w pracy pracownik powinien dostarczyć Państwu zwolnienie lekarskie.

Jeżeli do czasu sporządzenia listy wypłat nie zostanie przygotowany protokół powypadkowy, powinni Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Dopiero po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy wypłacone pracownikowi świadczenie powinni Państwo wyrównać do 100% podstawy wymiaru. Gdy protokół powypadkowy zastanie przygotowany już po przekazaniu raportów rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowej do ZUS, powinni Państwo skorygować te dokumenty. Zamiast wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA należy wykazać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 9 ust. 1, art. 10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK