| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy wypadek podczas ćwiczeń wojskowych uprawnia do wynagrodzenia chorobowego

Czy wypadek podczas ćwiczeń wojskowych uprawnia do wynagrodzenia chorobowego

Pracownik w okresie od 26 stycznia do 5 lutego 2009 r. został powołany do odbywania ćwiczeń wojskowych. Na ten okres udzieliliśmy mu urlopu bezpłatnego. 3 lutego 2009 r. w trakcie ćwiczeń wojskowych pracownik miał wypadek. Czy w związku z tym powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

RADA

Pracownikowi za okres od 3 do 5 lutego 2009 r. nie przysługuje od Państwa wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do świadczeń pracownik uzyska od 6 lutego 2009 r.

UZASADNIENIE

Pracodawca, który udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego, jest zobowiązany do wypłaty świadczeń za okres choroby po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego. W okresie tego urlopu stosunek pracy zostaje zawieszony. Pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia i nie nalicza składek na ubezpieczenia za pracownika.

W przypadku pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym tytuł do ubezpieczeń w trakcie tego urlopu trwa. Tym tytułem jest umowa o pracę. Jest ona jednak zawieszona na czas urlopu i dlatego prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi, który zachorował w trakcie urlopu bezpłatnego i choruje po powrocie z tego urlopu.

Zatrudniony u Państwa pracownik uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego od 6 lutego 2009 r., tzn. od następnego dnia po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Pracownikowi temu przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych. Pracodawca nie musi udzielać pracownikowi urlopu bezpłatnego wyjątkowo tylko na okres ćwiczeń trwających do 24 godzin, które odbywają się poza czasem pracy lub w dniu wolnym od pracy.

Pracownik nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego za okres trwania ćwiczeń wojskowych, ponieważ w tym czasie nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Za utracone wynagrodzenie w związku z odbywaniem ćwiczeń wojskowych pracownikowi przysługuje rekompensata, którą ustala i wypłaca wójt, burmistrz (prezydent).

Rekompensata zostanie wypłacona na podstawie wniosku pracownika, do którego dołączy on dokumenty potwierdzające okres ćwiczeń wojskowych.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 2 pkt 3, art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 119a ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »