| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Szkolenia w zakresie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu zorganizowanym po godzinach pracy, a gdyby w nim uczestniczył, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Szkolenia pracowników na stanowiskach robotniczych przeprowadza się co najmniej raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Pozostałych pracowników należy szkolić nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych – nie rzadziej niż raz na 6 lat (§ 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia bhp). Pierwsze szkolenie okresowe osób będących pracodawcami i innych osób kierujących pracownikami przeprowadza się do 6 miesięcy, a pozostałych – do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach (§ 15 ust. 4 rozporządzenia bhp). W ramach ww. terminów dokładną częstotliwość oraz czas trwania szkolenia ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach. Szkolenie bhp może być jedno- albo kilkudniowe.

Szkolenie po godzinach

Szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy (art. 2373 k.p.). Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracodawca nie może jednak zorganizować szkolenia w zakresie bhp po godzinach pracy. Gdyby pracownik uczestniczył w takim szkoleniu organizowanym „po godzinach”, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przykładowo, sprzeczne z przepisami byłoby nałożenie na pracowników z drugiej zmiany obowiązku udziału w szkoleniu w godzinach pierwszej zmiany, a następnie polecenie pracy na drugiej zmianie. W takim przypadku miałoby miejsce wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 5 k.p. – naruszenie przepisów o czasie pracy). Pracownikom z drugiej zmiany na dzień szkolenia należy ustalić godziny pracy z pierwszej zmiany, aby zgodnie z przepisami uczestniczyli w tym czasie w szkoleniu bhp albo zorganizować dla nich szkolenie podczas ich zmiany.

PRZYKŁAD

Przedstawiciele pracodawcy prowadzili konsultacje z przedstawicielami pracowników w sprawie terminu i czasu trwania szkolenia okresowego w zakresie bhp. Przedstawiciele pracowników nie zaakceptowali terminu szkolenia. Mimo braku akceptacji ze strony pracowników pracodawca ma prawo przeprowadzić szkolenie w wybranym przez siebie terminie. Konsultacja nie oznacza bowiem konieczności uzyskania zgody pracowników na wybrany termin. Pracownicy mają obowiązek wziąć udział w szkoleniu bhp, jeżeli jego termin przypada na godziny pracy.

W przepisach rozporządzenia bhp przewidziano zwolnienie ze szkolenia. Po pierwsze, ukończenie w okresie między szkoleniami okresowymi szkolenia, dokształcania lub doskonalenia zawodowego, które uwzględnia program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, jest równoznaczne z odbyciem szkolenia okresowego (§ 17 rozporządzenia bhp). Oznacza to zwolnienie danej osoby z okresowego szkolenia bhp.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK