| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Szkolenia w zakresie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu zorganizowanym po godzinach pracy, a gdyby w nim uczestniczył, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

5) wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia, np. filmy, folie do wyświetlania informacji, rzutnik, tablice, skrypty, przepisy (rozporządzenie o bhp pracy przy monitorach ekranowych itp.),

6) właściwy przebieg szkolenia i prowadzenie dokumentacji.

W programie szkolenia należy określić:

1) szczegółową tematykę, np. problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe, postępowanie w razie wypadków przy pracy i pożarów,

2) formę realizacji, np. szkolenie ma formę seminarium,

3) czas trwania, np. liczba godzin: 8, w godzinach lekcyjnych trwających po 45 minut, z przerwami po 10 minut (§ 7 ust. 1 rozporządzenia bhp).

Tematyka szkolenia zasadniczo powinna dotyczyć:

1) bhp pracy na danym stanowisku (przepisy, zasady, zagrożenia, obowiązki i odpowiedzialność),

2) udzielania pierwszej pomocy i postępowania podczas wypadków i awarii,

3) zachowania podczas pożaru i ochrony przeciwpożarowej.

Program szkolenia opracowuje pracodawca lub w porozumieniu z pracodawcą jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp dla poszczególnych grup stanowisk, na podstawie ramowych programów szkolenia. Ramowe programy szkolenia zostały określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia bhp. Programy szkolenia powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia (§ 7 ust. 3 rozporządzenia bhp). Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników np. na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych, kierowniczych i pracowników służby bhp, to programy szkolenia należy opracować dla każdej z 4 grup pracowników, na podstawie ww. programów ramowych.

ZAPAMIĘTAJ

Pracodawca ma obowiązek przechowywać programy szkolenia, na podstawie których było prowadzone aktualne szkolenie pracowników.

Szkolenie okresowe odbywają osoby będące pracodawcami i inne osoby kierujące pracownikami (np. kierownicy, mistrzowie, brygadziści) oraz pracownicy:

1) zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,

2) inżynieryjno-techniczni (np. projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji),

3) służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby,

4) administracyjno-biurowi,

5) inni niewymienieni wyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne, np. narażeni na promieniowanie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK