| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Szkolenia w zakresie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu zorganizowanym po godzinach pracy, a gdyby w nim uczestniczył, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

5) wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia, np. filmy, folie do wyświetlania informacji, rzutnik, tablice, skrypty, przepisy (rozporządzenie o bhp pracy przy monitorach ekranowych itp.),

6) właściwy przebieg szkolenia i prowadzenie dokumentacji.

W programie szkolenia należy określić:

1) szczegółową tematykę, np. problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe, postępowanie w razie wypadków przy pracy i pożarów,

2) formę realizacji, np. szkolenie ma formę seminarium,

3) czas trwania, np. liczba godzin: 8, w godzinach lekcyjnych trwających po 45 minut, z przerwami po 10 minut (§ 7 ust. 1 rozporządzenia bhp).

Tematyka szkolenia zasadniczo powinna dotyczyć:

1) bhp pracy na danym stanowisku (przepisy, zasady, zagrożenia, obowiązki i odpowiedzialność),

2) udzielania pierwszej pomocy i postępowania podczas wypadków i awarii,

3) zachowania podczas pożaru i ochrony przeciwpożarowej.

Program szkolenia opracowuje pracodawca lub w porozumieniu z pracodawcą jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp dla poszczególnych grup stanowisk, na podstawie ramowych programów szkolenia. Ramowe programy szkolenia zostały określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia bhp. Programy szkolenia powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia (§ 7 ust. 3 rozporządzenia bhp). Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników np. na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych, kierowniczych i pracowników służby bhp, to programy szkolenia należy opracować dla każdej z 4 grup pracowników, na podstawie ww. programów ramowych.

ZAPAMIĘTAJ

Pracodawca ma obowiązek przechowywać programy szkolenia, na podstawie których było prowadzone aktualne szkolenie pracowników.

Szkolenie okresowe odbywają osoby będące pracodawcami i inne osoby kierujące pracownikami (np. kierownicy, mistrzowie, brygadziści) oraz pracownicy:

1) zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,

2) inżynieryjno-techniczni (np. projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji),

3) służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby,

4) administracyjno-biurowi,

5) inni niewymienieni wyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne, np. narażeni na promieniowanie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK