| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Szkolenia w zakresie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu zorganizowanym po godzinach pracy, a gdyby w nim uczestniczył, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

3) wprowadzenia zmian warunków techniczno-organizacyjnych na stanowisku pracy (§ 11 ust. 3 rozporządzenia bhp).

W zakładzie pracy powinna działać służba bhp. Pracodawca może wykonywać zadania tej służby, jeżeli ukończył szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp, oraz:

1) zatrudnia do 10 pracowników albo

2) zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 23711 § 1 k.p.).

Szkolenie pracodawcy w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań służby bhp ma formę kursu lub seminarium według programu opracowanego na podstawie ramowego programu określonego w części III załącznika nr 1 do rozporządzenia bhp. Obie formy szkolenia umożliwiają uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp w następujący sposób:

1) kurs – w czasie trwania nie krótszym niż 15 godzin lekcyjnych, składających się z zajęć teoretycznych i praktycznych (§ 1a pkt 3 rozporządzenia bhp),

2) seminarium – w czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin lekcyjnych (§ 1a pkt 6 rozporządzenia bhp).

Szkolenie pracodawcy kończy się obowiązkowym egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Egzamin jest przeprowadzany przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Odpis zaświadczenia jest przechowywany w aktach osobowych uczestnika szkolenia. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia bhp.

Ze szkolenia jest zwolniony pracodawca, który posiada kwalifikacje wymagane dla pracowników służby bhp, określone w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp (Dz.U. nr 109, poz. 704). Pracodawcą wymienionym w ww. przepisach jest albo sam pracodawca – osoba fizyczna (np. Albert Nowak prowadzi przedsiębiorstwo w ramach własnej działalności gospodarczej), albo osoba reprezentująca pracodawcę (np. prezes zarządu spółki). Jednocześnie należy pamiętać o tym, że jeżeli osoba reprezentująca pracodawcę zawarła umowę o pracę, to powinna przejść obowiązkowe wstępne szkolenie w zakresie bhp.

Szkolenie okresowe

Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie (§ 14 ust. 1 rozporządzenia bhp). Szkolenia okresowe kończą się egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia (§ 16 rozporządzenia bhp). Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia bhp.

Jako cel szkolenia w zaświadczeniu wpisuje się: okresowe szkolenie bhp albo szerzej, np. aktualizacja i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie z nowymi rozwiązaniami organizacyjno-technicznym w zakresie bhp i ppoż.

ZAPAMIĘTAJ

Odpis zaświadczenia należy przechowywać w aktach osobowych pracownika, w części B.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK