| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Szkolenia w zakresie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu zorganizowanym po godzinach pracy, a gdyby w nim uczestniczył, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Odbycie instruktażu ogólnego i stanowiskowego (czyli szkolenia wstępnego) pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w jego aktach osobowych, w części B (§ 6 ust. 3 pkt b rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia dokumentacji i § 12 ust. 1 rozporządzenia bhp). Wzór karty szkolenia wstępnego znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia bhp. Podpis pracownika na karcie szkolenia wstępnego stanowi potwierdzenie:

1) odbycia szkolenia wstępnego (czyli zarówno instruktażu ogólnego, jak i stanowiskowego, jeżeli był obowiązkowy),

2) zapoznania się z przepisami oraz zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac,

3) wykonania przez pracodawcę obowiązku przeszkolenia pracownika.

Ukończenie przez pracowników szkolenia może być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez organizatora. Wzór zaświadczenia jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia bhp. Odpis zaświadczenia należy przechowywać w aktach osobowych pracownika, w części B (§ 6 ust. 2 pkt b rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia dokumentacji). Zaświadczenie wydane przez organizatora jest obowiązkowe przy szkoleniach okresowych i szkoleniu pracodawcy, który wykonuje zadania służby bhp (§ 16 rozporządzenia bhp).

Karta szkolenia wstępnego składa się z 4 części. W pierwszej i drugiej wpisuje się dane pracownika i komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony, np. dział windykacji. Trzecia część dotyczy instruktażu ogólnego. Podpis pracownika jest potwierdzeniem odbycia instruktażu i zapoznania się z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac.

W przypadku pracowników innych niż:

1) zatrudniani na stanowiskach robotniczych oraz innych, na których występują narażenia na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,

2) przenoszeni na wymienione wyżej stanowiska,

karty szkolenia wypełnia się tylko w 3 częściach, ponieważ „inni” pracownicy nie przechodzą instruktażu stanowiskowego.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona na stanowisku administracyjno-biurowym. Szkolenie wstępne z zakresu bhp obejmuje jedynie instruktaż ogólny. Instruktaż stanowiskowy nie jest potrzebny, gdyż zajmowane przez nią stanowisko nie jest robotnicze i nie występuje na nim narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Pracownica nie obsługuje komputera. Instruktaż ogólny należy przeprowadzić zgodnie z ramowym programem instruktażu, który stanowi pkt 1 załącznika do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Następnie należy wypełnić kartę szkolenia w częściach: 1, 2 i 3.

Czwarta część karty dotyczy instruktażu stanowiskowego i jest podzielona na 2 rubryki. Pierwszą należy wypełnić w przypadku szkolenia:

1) nowo zatrudnionego pracownika na stanowisku wymagającym instruktażu stanowiskowego,

2) ucznia lub studenta.

Druga rubryka pozostaje pusta. Drugą rubrykę wypełnia się w związku z obowiązkiem odbycia przez pracownika kolejnego instruktażu stanowiskowego z następujących przyczyn:

1) przeniesienia na inne stanowisko, na którym jest wymagany instruktaż stanowiskowy – § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia bhp (pierwsza rubryka pozostanie niewypełniona, jeżeli na poprzednim stanowisku, tj. przed przeniesieniem, nie był wymagany instruktaż stanowiskowy),

2) wykonywania pracy na dwóch stanowiskach pracy, na których jest wymagany instruktaż stanowiskowy – § 11 ust. 2 rozporządzenia bhp (jeżeli praca ma być wykonywana więcej niż na dwóch stanowiskach pracy, na których jest wymagany instruktaż stanowiskowy, należy dodać i wypełnić kolejne rubryki. Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach, na których jest wymagany instruktaż stanowiskowy, powinien odbyć instruktaż na każdym z nich),

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK