| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów

Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów

Stażysta powinien przejść zarówno szkolenie bhp, jak i otrzymać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Stażysta to osoba bezrobotna będąca „w szczególnej sytuacji na rynku pracy”, skierowana do pracodawcy (organizatora stażu) do odbycia stażu w celu nabycia umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z organizatorem stażu-pracodawcą, według programu określonego w umowie.

Badania lekarskie

Stażysta, mimo że nie pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, przed przystąpieniem do odbywania stażu powinien być poddany profilaktycznym badaniom lekarskim w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Kwestia skierowania bezrobotnego do odbycia stażu na badania lekarskie jest uregulowana fakultatywnie. Starosta przed skierowaniem bezrobotnego do odbycia stażu może skierować go na badania lekarskie. Oznacza to, że w przypadku gdy nie skieruje stażysty na badania lekarskie, obowiązek ten ciąży na pracodawcy-organizatorze stażu.

Na pracodawcy-organizatorze stażu ciąży ponadto obowiązek zapewnienia stażyście profilaktycznej ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników, a także:

  • kierowania na wymagane badania lekarskie, np. badania kontrolne w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby dłuższej niż 30 dni,
  • informowania o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą,
  • zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej, w szczególności gdy będzie wykonywać pracę w warunkach zagrożenia występowaniem przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Szkolenie bhp

Bezwzględnie zabronione jest dopuszczenie do pracy stażysty bez dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Poddawanie szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest ważnym elementem działań w zakresie profilaktyki wypadkowej. Uczestniczenie w szkoleniu okresowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy ma umożliwić zaznajomienie się z aktualnie obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz utrwalenie umiejętności wykonywania pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS29
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem Infor.pl »