| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Według jakiego programu szkolenia należy przeprowadzić szkolenie okresowe dla lekarza?

Według jakiego programu szkolenia należy przeprowadzić szkolenie okresowe dla lekarza?

Kierownik rejonowej przychodni zdrowia zamierza zorganizować dla swoich pracowników szkolenie okresowe z zakresu bhp. Zaplanował przeprowadzenie szkolenia dla internistów wykonujących pracę w rejonowej przychodni zdrowia w okresie 6 lat od poprzedniego szkolenia. Poprzednie szkolenie odbyło się na bazie programu dla pracowników administracyjno-biurowych. Czy lekarze powinni odbywać szkolenia okresowe raz na 5 czy 6 lat i jaki powinien być program takiego szkolenia?

Szkolenia okresowe dla lekarzy, także internistów, należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Program szkolenia okresowego dla tej grupy stanowisk powinien uwzględniać zagrożenia występujące na stanowisku pracy lekarza internisty. Wyklucza to możliwość przeprowadzenia szkolenia skierowanego dla grupy pracowników administracyjno-biurowych.

UZASADNIENIE

Wykonywanie pracy przez lekarza internistę w przychodni rejonowej wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne. Tego rodzaju pracy nie możemy zaliczyć ani do prac fizycznych, ani do grupy prac wykonywanych przez pracowników administracyjno-biurowych. Wynika to głównie z charakteru wykonywanej pracy, zagrożeń oraz czynników niebezpiecznych z nią związanych.

W związku z tym szkolenie okresowe powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Szkolenie okresowe dla:

  • osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów;
  • pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji;
  • pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych osób wykonujących zadania tej służby;
  • innych osób niewymienionych w wyżej wymienionych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat (§ 14 ust. 2 pkt 1 i 3–5 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

WAŻNE!

Do 6 lat może być przedłużony okres między szkoleniami okresowymi wyłącznie dla pracowników administracyjno-biurowych.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »