| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > W jaki sposób powinno być potwierdzone odbycie szkolenia okresowego bhp?

W jaki sposób powinno być potwierdzone odbycie szkolenia okresowego bhp?

Po zorganizowanym w zakładzie pracy szkoleniu okresowym firma szkoleniowa wydała certyfikat ukończenia szkolenia okresowego bhp. Czy taki dokument może być potwierdzeniem odbycia tego szkolenia?

Ukończenie szkolenia okresowego bhp powinno być potwierdzone wydaniem zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

UZASADNIENIE

Dokumentem potwierdzającym ukończenie szkolenia okresowego bhp jest imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

Obecny wzór zaświadczenia obowiązuje od 8 listopada 2007 r.

W dokumencie powinny być określone dane osoby, która ukończyła szkolenie (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia). Dodatkowo powinny być w nim określone:

  • pełna nazwa szkolenia (rodzaj szkolenia i grupa osób, dla których było przeznaczone),

PRZYKŁAD

Gdy szkolenie było zorganizowane dla kadry kierowniczej w zakładzie pracy – po słowie „ukończył” na zaświadczeniu powinno być napisane: „Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla osób kierujących pracownikami”.

Gdy szkolenie realizowane było dla grupy konserwatorów i sprzątaczek, powinno być napisane: „Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych”.

  • forma szkolenia (instruktaż, seminarium, kurs, samokształcenie kierowane),
  • termin, w jakim szkolenie się odbyło (np. w przypadku samokształcenia kierowanego powinien to być termin określony od dnia rozpoczęcia szkolenia, tzn. dnia, w którym uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, dostęp do szkolenia lub inauguracji kursu w formie spotkania, do dnia, w którym szkolenie zostało zakończone, czyli dnia, w którym z wynikiem pozytywnym napisali egzamin końcowy),
  • organizator szkolenia,
  • cel szkolenia (określony zgodnie z celem podanym w rozporządzeniu i załączonych w nim programach ramowych),
  • miejscowość i data wystawienia zaświadczenia,

WAŻNE!

Data wystawienia zaświadczenia może znacznie odbiegać od daty ukończenia szkolenia. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji terminem, od którego biegnie ważność szkolenia okresowego, jest data ukończenia szkolenia.

  • numer zaświadczenia według rejestru prowadzonego przez organizatora.

Zaświadczenie powinno mieć pieczęć oraz być podpisane przez osobę upoważnioną przez organizatora szkolenia.

Na odwrocie zaświadczenia powinien znajdować się ramowy program szkolenia, zgodnie z którym szkolenie było organizowane.

WSKAZÓWKA!

Jeśli program szkolenia był inny od programu ramowego określonego w rozporządzeniu, na zaświadczeniu powinien znaleźć się program, według którego szkolenie było przeprowadzone.

Obok realizowanej tematyki na odwrocie zaświadczenia powinna się znaleźć liczba godzin poświęconych na poszczególne zagadnienia, podana w godzinach lekcyjnych.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK