| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu?

Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu?

W zakładzie pracy zatrudnionych jest ponad 1000 pracowników. Pracodawca w celu ograniczenia kosztów postanowił przeprowadzić szkolenia okresowe z zakresu bhp dla wszystkich pracowników w formie e-learningu. Pracownicy mogli też zadawać pytania drogą mailową bądź poprzez połączenie przez kamery internetowe. Czy pracodawca, przeprowadzając szkolenie w takiej formie, postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie szkoleń bhp?

Pracodawca mógł zorganizować dla swoich pracowników szkolenie okresowe w opisanej formie, która jest rodzajem szkolenia określonego w rozporządzeniu jako „samokształcenie kierowane”. W takim szkoleniu nie mogą jednak uczestniczyć pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. Dla nich pracodawca powinien zorganizować szkolenie okresowe w formie przewidzianej dla tej grupy stanowisk pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do wykonywania której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca, oprócz obowiązku zapewnienia przeszkolenia (instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego) pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy, musi przeprowadzać szkolenia okresowe. Na organizatorze szkolenia spoczywa obowiązek zorganizowania szkolenia w taki sposób, aby zapewnione było spełnienie wymagań programowych i osiągnięcie celów szkolenia.

Należy zadbać, aby każde szkolenie z zakresu bhp było jak najbardziej efektywne.

WAŻNE!

Samokształcenie kierowane to forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, na przykład przy zastosowaniu Internetu (on-line lub poprzez przesłanie materiałów pocztą elektroniczną), przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców. Celem takiego szkolenia jest aktualizacja i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapoznanie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK