| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Jakie szkolenia w dziedzinie bhp powinni przejść pracownicy po przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę?

Jakie szkolenia w dziedzinie bhp powinni przejść pracownicy po przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę?

Wskutek połączenia dwóch firm pracownicy przeszli do nowego pracodawcy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. W związku z połączeniem nie zaszły zmiany organizacyjne w strukturze zarządzania przedsiębiorstwem ani zmiany wpływające na system organizacji pracy, technikę lub technologię wytwarzania produktów, nie zmienił się też zakres przedmiotu lub kierunku działalności firmy. Jakie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinni przejść pracownicy po przejęciu zakładu pracy przez innego pracodawcę?

Jeżeli pracownikom zostaną zaproponowane dotychczasowe warunki pracy, czyli będą zatrudnieni na tych samych stanowiskach, na jakich byli zatrudnieni u poprzedniego pracodawcy, ich szkolenia pozostają ważne. Nie ma więc konieczności, aby pracodawca organizował dla nich dodatkowe szkolenia poza tymi, które wynikają z harmonogramu szkoleń okresowych obowiązującego w zakładzie pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca, na którego przeszedł zakład pracy, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Pracownicy, którym nie zaproponowano nowych warunków pracy, pozostają zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach i wykonują tę samą pracę, którą wykonywali przed przejęciem zakładu. W związku z tym nie ma konieczności przeprowadzania dla nich szkoleń wstępnych (instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego), a szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być zorganizowane w takim terminie od ostatniego odbytego przez pracownika szkolenia, aby nie został przekroczony wymiar czasu dla danej grupy pracowniczej określony w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

PRZYKŁAD 1

Pracownik przejętego zakładu pracy był i jest zatrudniony na stanowisku magazyniera. Ostatnie szkolenie, w którym uczestniczył u poprzedniego pracodawcy, to szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy, które odbyło się 8 miesięcy przed przejęciem zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Nowy pracodawca ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w ciągu 4 miesięcy od przejęcia.

PRZYKŁAD 2

Pracownik przejętego zakładu pracy był i jest zatrudniony na stanowisku kierowcy. Ostatnie szkolenie, w którym uczestniczył u poprzedniego pracodawcy, to szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, które odbyło się 2 lata przed przejęciem. Nowy pracodawca ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi kolejne szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w ciągu roku od przejęcia.


Jeżeli wraz ze zmianą pracodawcy nastąpiły inne zmiany organizacyjne, takie jak na przykład zmiana siedziby, zmiana zasad poruszania się po terenie zakładu pracy (np. wprowadzono podział na strefy dostępu) czy zmiana struktury lub organizacji pracy, w tym np. podległość pracowników, pracodawca powinien opracować nowy program szczegółowy szkolenia wstępnego – instruktaż ogólny i przeszkolić według niego wszystkich pracowników, których zmiany dotyczyły.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli pracownikowi zaproponowano nowe warunki pracy, które wiążą się ze zmianą stanowiska, pracodawca zapewnia przeprowadzenie dla takiego pracownika szkolenia wstępnego – instruktaż stanowiskowy, według opracowanego dla tego stanowiska szczegółowego programu szkolenia. Natomiast ostatnie zaświadczenie o odbytym przez pracownika szkoleniu okresowym pozostaje ważne, pod warunkiem że wraz ze zmianą stanowiska pracownik nie zmienił grupy stanowisk, dla jakich było przeprowadzone to szkolenie i szczegółowy program szkolenia obejmował wszystkie zagadnienia, których znajomość jest wymagana na tym stanowisku.

W przypadku gdy zmiana warunków pracy związana była z awansem na stanowisko kierownicze, osoba po raz pierwszy podejmująca pracę związaną z kierowaniem pracownikami powinna odbyć zarówno szkolenie wstępne – instruktaż ogólny, jak i szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy, przy czym program szczegółowy szkolenia wstępnego – instruktaż ogólny powinien być poszerzony i dostosowany do obowiązków i odpowiedzialności tej osoby w zakresie kierowania pracownikami. Szkolenie okresowe dla tego pracownika powinno zostać zorganizowane nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zmiany stanowiska.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w dziedzinie bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »