| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Kto może wykonywać zadania służby bhp w zakładzie pracy zatrudniającym do 100 pracowników?

Kto może wykonywać zadania służby bhp w zakładzie pracy zatrudniającym do 100 pracowników?

W urzędzie skarbowym powierzono wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zajmującemu się zaopatrzeniem. Pracownik nie posiada żadnych kwalifikacji w dziedzinie bhp, został tylko skierowany na szkolenie okresowe dla służb bhp. Czy można powierzyć zadania służby bhp wyłącznie na podstawie ukończonego szkolenia okresowego bhp?

Zadania służby bhp można powierzyć pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, ale musi on spełniać wymagania kwalifikacyjne dla służb bhp.

UZASADNIENIE

Zagadnienie powierzenia zadań służby bhp regulują przepisy Kodeksu pracy i rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.).

Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służ- by bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy (art. 23711 § 1 k.p.).

Pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, o którym mowa w § 1, a także specjalista spoza zakładu pracy powinien spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby (art. 23711 § 2 k.p.).

Pracodawca (np. naczelnik urzędu skarbowego) ma możliwość:

  • zatrudnionemu w tym urzędzie pracownikowi powierzyć dodatkowo wykonywanie zadań służby bhp; pracownik ten musi mieć przynajmniej kwalifikacje starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy – posiadać dyplom technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp albo mieć wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjaliście spoza zakładu pracy lub osobie, która była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 5 lat (umowa cywilnoprawna).

WAŻNE!

Specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba mająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu w służbie bhp.

Istotne jest to, że osoby, które 1 lipca 2005 r. były zatrudnione w służbie bhp i wykonywały zadania tej służby, zachowują swoje prawa do zatrudnienia i wykonywania zadań przez 8 lat, tj. do 2013 r.

WSKAZÓWKA!

Jeśli naczelnik urzędu nie ma wśród swoich pracowników osoby o wymaganych kwalifikacjach, może np. przejściowo zatrudnić specjalistę z zewnątrz, a docelowo skierować pracownika np. na studia podyplomowe trwające zwykle pół roku lub rok (w zależności od programu i trybu prowadzenia zajęć).

reklama

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »