| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Jakie szkolenia i w jakich terminach powinien odbyć pracownik, który w trakcie trwania zatrudnienia w zakładzie pracy awansował na stanowisko kierownicze? Kiedy pracownik ten będzie mógł przeprowadzać szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy dla swoich podwładnych?

PRZYKŁAD

Osoba zatrudniona na stanowisku głównego specjalisty ds. technicznych otrzymała awans na stanowisko dyrektora ds. technicznych i zarządza obecnie 4 osobami. Dwa lata wcześniej ukończyła studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy u poprzedniego pracodawcy. Jeśli program studiów obejmował zagadnienia szkolenia okresowego bhp dla osób kierujących pracownikami, osoba taka może być zwolniona z obowiązku odbycia szkolenia okresowego bhp w ciągu 6 miesięcy od awansu.

Kolejne szkolenia okresowe dla pracownika kierującego innymi pracownikami powinny się odbywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Mogą one być organizowane w formie stacjonarnych seminariów, samokształcenia kierowanego lub e-learningu.

Osoba kierująca pracownikami może również ukończyć szkolenie w zakresie metod przeprowadzania instruktażu stanowiskowego, co zagwarantuje właściwe przeprowadzanie szkolenia wstępnego – instruktażu stanowiskowego. Nie jest to szkolenie bezwzględnie wymagane, ponieważ w ramach szkolenia okresowego znajdują się zagadnienia dotyczące metodyki szkolenia bhp. Jednak w przypadku prowadzenia instruktaży dla nowo zatrudnionych pracowników, zwłaszcza zatrudnionych przy wykonywaniu prac wiążących się ze znacznymi zagrożeniami, takie szkolenie może pomóc we właściwej realizacji nałożonego na niego obowiązku.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Autor:

specjalista w dziedzinie bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »