| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Jakie szkolenia i w jakich terminach powinien odbyć pracownik, który w trakcie trwania zatrudnienia w zakładzie pracy awansował na stanowisko kierownicze? Kiedy pracownik ten będzie mógł przeprowadzać szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy dla swoich podwładnych?

W związku z tym, że szkolenie wstępne – instruktaż ogólny jest dla każdego pracownika przeprowadzane tylko raz w danym zakładzie pracy, osoba, która w trakcie trwania umowy o pracę zmieniła stanowisko pracy, nie podlega ponownemu przeszkoleniu w tym zakresie.

WAŻNE!

Osobą kierującą pracownikami może być zarówno pracownik wyższej kadry zarządzającej (dyrektor, kierownik wydziału), jak i kadry kierowniczej średniego szczebla (majster, brygadzista). Każda z tych osób może być narażona na działanie czynników uciążliwych (stres, praca przy komputerze), jak też szkodliwych dla zdrowia czy niebezpiecznych (podczas nadzorowania procesów produkcyjnych, prac budowlanych itd.). Z tego powodu każda osoba kierująca pracownikami powinna odbyć szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy według programu szczegółowego dostosowanego do charakteru wykonywanej pracy.

Szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy przeznaczone jest m.in. dla pracowników zatrudnianych na stanowiskach, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

Powinno być przeprowadzone bezpośrednio po instruktażu ogólnym lub (dla osób awansujących na stanowisko kierownicze) w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku.

Instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzony przez bezpośredniego przełożonego pracownika lub pracodawcę, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Kolejnym szkoleniem, które musi odbyć osoba kierująca pracownikami, jest szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

WSKAZÓWKA!

Pierwsze szkolenie okresowe powinno odbyć się w okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy lub od zmiany stanowiska na stanowisko kierownicze. Szkolenia okresowe dla osób kierujących pracownikami powinny być przeprowadzane przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (np. szkolenie okresowe dla pracowników służby bhp).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w dziedzinie bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK