| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Szkolenie bhp poza godzinami pracy

Szkolenie bhp poza godzinami pracy

Zaplanowałem swoim pracownikom szkolenie bhp. Są to 2 dni, wypadają one w dniach pracy wynikających z grafiku. Przedstawia się to w ten sposób, że w dniu, w którym pracownik powinien pracować od 6.00 do 18.00, miał szkolenie od 8.00 do 15.00, natomiast drugiego dnia pracownik powinien pracować od 18.00 do 6.00 następnego dnia, a miał szkolenie od 8.00 do 15.00. Czy mam mu zapłacić za nadgodziny?

Czas szkolenia bhp zaliczany jest do czasu pracy. W związku z tym bez znaczenia jest, czy szkolenie to zostało przeprowadzone w godzinach pracy czy poza nim. Zasada ta dotyczy szkoleń wykonywanych przed dopuszczeniem do pracy, ale także tych wykonywanych okresowo (art. 2373 § 3 k.p.). W zaistniałej sytuacji, w drugim dniu szkolenia powstało 7 godzin nadliczbowych. Za te godziny pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z należnym dodatkiem zależnym od godzin pory nocnej w danej firmie.

Należy przypomnieć, że za szkolenie w godzinach pracy nie wolno pracownikowi obniżyć wynagrodzenia, ponieważ jest to zwykły czas pracy i należy się za nie normalne wynagrodzenie. W sytuacji gdy pracownik miał świadczyć pracę od 6.00 do 18.00, a szkolenie trwało od 8.00 do 15.00, to faktycznie przepracował 5 godzin, a nie 12, ale mimo to należy mu się wynagrodzenie za cały 12-godzinny dzień pracy.

W opisanej sytuacji doszło do pracy nadliczbowej (art. 151 § 1 k.p.). Ponieważ pracownik w drugim dniu najpierw uczestniczył w szkoleniu bhp w godzinach od 8.00 do 15.00, a następnie od 18.00 do 6.00 następnego dnia świadczył pracę zaplanowaną w grafiku, to ten czas przeznaczony na szkolenie spowodował, że powstały godziny nadliczbowe. W danym dniu pracownik pracował aż 19 godzin, a nie zaplanowane 12 godzin. Za powstałe w tym czasie 7 nadgodzin pracownikowi należy się wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu przekroczenia normy dobowej (art. 1511 § 1 pkt 1a i § 2 k.p.).

Ponadto należy nadmienić, że w przypadku ustalania wysokości dodatku trzeba sprawdzić, czy godziny te nie przypadły w porze nocnej. Jeśli tak, to za godziny pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje 100% dodatek.

Czas szkolenia bhp nie może także naruszać odpoczynku dobowego. W opisanej sytuacji czas pracy wyniósł 19 godzin, a więc pracownik nie miał zapewnionego 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego. W związku z tym, pracodawca do końca okresu rozliczeniowego musi go pracownikowi zrównoważyć.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK