| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Szkolenie bhp poza godzinami pracy

Szkolenie bhp poza godzinami pracy

Zaplanowałem swoim pracownikom szkolenie bhp. Są to 2 dni, wypadają one w dniach pracy wynikających z grafiku. Przedstawia się to w ten sposób, że w dniu, w którym pracownik powinien pracować od 6.00 do 18.00, miał szkolenie od 8.00 do 15.00, natomiast drugiego dnia pracownik powinien pracować od 18.00 do 6.00 następnego dnia, a miał szkolenie od 8.00 do 15.00. Czy mam mu zapłacić za nadgodziny?

Czas szkolenia bhp zaliczany jest do czasu pracy. W związku z tym bez znaczenia jest, czy szkolenie to zostało przeprowadzone w godzinach pracy czy poza nim. Zasada ta dotyczy szkoleń wykonywanych przed dopuszczeniem do pracy, ale także tych wykonywanych okresowo (art. 2373 § 3 k.p.). W zaistniałej sytuacji, w drugim dniu szkolenia powstało 7 godzin nadliczbowych. Za te godziny pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z należnym dodatkiem zależnym od godzin pory nocnej w danej firmie.

Należy przypomnieć, że za szkolenie w godzinach pracy nie wolno pracownikowi obniżyć wynagrodzenia, ponieważ jest to zwykły czas pracy i należy się za nie normalne wynagrodzenie. W sytuacji gdy pracownik miał świadczyć pracę od 6.00 do 18.00, a szkolenie trwało od 8.00 do 15.00, to faktycznie przepracował 5 godzin, a nie 12, ale mimo to należy mu się wynagrodzenie za cały 12-godzinny dzień pracy.

W opisanej sytuacji doszło do pracy nadliczbowej (art. 151 § 1 k.p.). Ponieważ pracownik w drugim dniu najpierw uczestniczył w szkoleniu bhp w godzinach od 8.00 do 15.00, a następnie od 18.00 do 6.00 następnego dnia świadczył pracę zaplanowaną w grafiku, to ten czas przeznaczony na szkolenie spowodował, że powstały godziny nadliczbowe. W danym dniu pracownik pracował aż 19 godzin, a nie zaplanowane 12 godzin. Za powstałe w tym czasie 7 nadgodzin pracownikowi należy się wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu przekroczenia normy dobowej (art. 1511 § 1 pkt 1a i § 2 k.p.).

Ponadto należy nadmienić, że w przypadku ustalania wysokości dodatku trzeba sprawdzić, czy godziny te nie przypadły w porze nocnej. Jeśli tak, to za godziny pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje 100% dodatek.

Czas szkolenia bhp nie może także naruszać odpoczynku dobowego. W opisanej sytuacji czas pracy wyniósł 19 godzin, a więc pracownik nie miał zapewnionego 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego. W związku z tym, pracodawca do końca okresu rozliczeniowego musi go pracownikowi zrównoważyć.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »