| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, które są konieczne przy wykonywaniu pracy zgodnie z zaleceniem lekarza. Czy pracodawca ma obowiązek refundacji okularów w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zgodnie z art. 237 (6) § 1 i 3 k.p. obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Dopełnieniem powyższego jest m.in. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Na mocy dyspozycji § 2 pkt 4 i § 8 ust. 2 powyższego rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza medycyny pracy wydanym podczas badań profilaktycznych (wstępnych, okresowych, kontrolnych).

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dla potrzeb powyższego rozporządzenia w § 2 pkt 4 zdefiniowano w następujący sposób pojęcie pracownika „jest to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.” 

Ustawodawca w art. 129 k.p. dzieli dobowy wymiar czasu pracy na 8-godzinny, który obowiązuje w podstawowym czasie pracy oraz przedłużony, który obowiązuje w systemie czasu pracy w ruchu ciągłym oraz w równoważnym czasie pracy. Oznacza, to iż aby być uprawnionym pracownikiem do refundacji okularów korekcyjnych należy u danego pracodawcy pracować przez co najmniej 4 godziny przy monitorze ekranowym. Ponadto pracownik musi mieć potwierdzone przez lekarza medycyny pracy zaświadczenie o konieczności używania okularów do pracy przy komputerze.

Biorąc pod uwagę powyższe, pracownik, który pracuje w niepełnym wymiarze etatu, ale przez chociażby jeden dzień w tygodniu (regularnie) wykonuje pracę powyżej 4 godzin dziennie przy monitorze ekranowym, powinien mieć zapewnione okulary korygujące wzrok do pracy przy komputerze, o ile lekarz medycyny pracy wyda takie zalecenie podczas badań profilaktycznych.

Dla potwierdzenia warto wskazać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 października 2006 r., II SA/Ol 536/06, "nie mają znaczenia założenia, jakie przyjął pracodawca odnośnie ilości czasu pracy przy komputerze na przedmiotowym stanowisku, lecz faktyczny wymiar czasu jaki pracownik musi poświęcić na pracę przy komputerze. Nie jest także istotna okoliczność, iż przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy komputerze nie ma miejsca każdego dnia. Przyjęcie bowiem interpretacji, iż tylko przepis § 2 pkt 4 r.b.h.m.e. wymaga, aby pracownik codziennie pracował przy komputerze więcej niż połowę dobowego czasu pracy prowadziłoby do obejścia prawa. Pracodawca zawsze miałby bowiem możliwość takiej organizacji pracy, aby przynajmniej raz w tygodniu pracownik tej normy nie przekraczał, niezależnie od ilości czasu pracy spędzonego przy komputerze w pozostałe dni."

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy;

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973).

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »