| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Zwrot refundacji kosztów okularów korekcyjnych

Zwrot refundacji kosztów okularów korekcyjnych

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bhp. Jeśli lekarz zalecił pracownikowi noszenie okularów korekcyjnych, należy to do jego obowiązków. Czy w takim przypadku nie stosowanie się do zalecenia lekarza uprawnia pracodawcę do żądania zwrotu refundacji kosztów okularów korekcyjnych?

Osobną kwestią jest uprawnienie pracodawcy do egzekwowania od pracownika obowiązku noszenia okularów. Należy przypomnieć, że osoba kierująca pracownikami jest zobowiązana m.in. do:

  • egzekwowania przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zapewnienia wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami (art. 212 Kodeksu pracy).

Za nienoszenie okularów korygujących wzrok, do czego pracownik został zobowiązany w wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych, pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową.

Uprawnieniom pracodawcy we wskazanym zakresie odpowiadają zatem określone obowiązki nałożone na pracownika. Należy do nich świadczenie pracy w sposób sumienny i staranny oraz stosowanie się do poleceń pracodawcy, które dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy czy z umową o pracę. Do podstawowych obowiązków pracownika należy przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp, jak również ustalonej w zakładzie pracy organizacji pracy. Niestosowanie się pracownika do zaleceń lekarskich dotyczących noszenia okularów korygujących wzrok może być podstawą do zastosowania wobec zatrudnionego przepisów o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej.

Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, w sytuacji gdy wyniki badań okulistycznych zarówno wstępnych, okresowych, jak i kontrolnych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (art. 229 Kodeksu pracy).

Podstawą do refundacji kosztów zakupów okularów jest orzeczenie lekarza medycyny pracy, wydane w następstwie przeprowadzenia badań profilaktycznych. Lekarz okulista musi więc wyraźnie zalecić stosowanie okularów korekcyjnych podczas pracy na danym stanowisku.

Biorąc pod uwagę lakoniczność i nieprecyzyjność przepisów w omawianym zakresie, pracodawcy w przepisach wewnątrzzakładowych mogą szczegółowo określać procedurę związaną z zapewnieniem okularów korekcyjnych. Mogą tam znaleźć się postanowienia dotyczące kwoty refundacji czy okresu używalności okularów. W celu uniknięcia sporu między stronami stosunku pracy warto w takich zasadach wskazać również termin, w jakim pracownik powinien złożyć wniosek o refundację kosztów związanych z zakupem okularów.

Forum Kadry

Podstawa prawna:

  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – Dz.U. Nr 148, poz. 973
  • art. 18, art. 100 § 2 pkt 3, art. 211 pkt 5, art. 212, art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »