| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet przewidziana jest ze względu na szczególne cechy tej grupy pracowników. W tym celu sporządzono wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla kobiet.

Przepisy Kodeksu pracy (art. 176 kp) zakazują zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Szczegółowy wykaz tych prac zawiera rozporządzenie.

Ważne!

Zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma charakter bezwzględny, co oznacza, że przy pracach wymienionych w wykazie nie można zatrudniać kobiet nawet za ich zgodą.

Polecamy serwis: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Jakie prace zaliczone są do prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet?

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet obejmuje prace:

  • związane z wysiłkiem fizycznym, transportem ciężarów i wymuszoną pozycją ciała,
  • w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym,
  • w hałasie i drganiach,
  • pod ziemią, poniżej powierzchni gruntu i na wysokości,
  • w podwyższonym i obniżonym ciśnieniu,
  • w narażeniu na działanie substancji chemicznych,
  • w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi,
  • narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych,
  • grożące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi.

Zobacz także: Ochrona pracy młodocianych

Część prac wymieniona w wykazie jest całkiem wzbroniona w okresach, gdy zdrowie kobiety podlega szczególnej ochronie – to znaczy w okresie ciąży i w okresie karmienia.

Ważne!

Kobiety w ciąży mogą pracować przy obsłudze monitorów ekranowych do 4 godzin na dobę.

Pracodawca ma obowiązek sporządzić wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, które występują w jego zakładzie (art. 1041). Wykaz ten powinien być zawarty w regulaminie pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »