| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Każda osoba w celu podjęcia pracy musi przejść wstępne badania lekarskie. W tym celu pracodawca wydaje skierowanie na badania lekarskie. Przeprowadza je lekarz medycyny pracy. W jakim czasie po przeprowadzeniu tych badań powinno nastąpić zatrudnienie pracownika?

Zobacz również: Młodociani - badania lekarskie

PRZYKŁAD

Kandydat na pracownika poddał się wstępnym badaniom profilaktycznym i 18 marca 2013 r. uzyskał od lekarza medycyny pracy orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Pierwotnie umowa o pracę miała być podpisana 25 marca br., ale z powodów rodzinnych kandydat musiał pilnie wyjechać za granicę. Do kraju wrócił 14 kwietnia 2013 r. i następnego dnia podpisał z pracodawcą umowę o pracę. W tym czasie nie chorował ani nie uległ żadnemu wypadkowi. Pracodawca nie musiał więc ponownie kierować go na badania wstępne.

W opisanej przez Państwa sytuacji, umowa o pracę powinna zostać zawarta po przeprowadzeniu wstępnych badań profilaktycznych, najlepiej jak najszybciej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa została podpisana w innym, późniejszym terminie, jeśli zachodzi uzasadniony powód (np. przedłuża się podpisanie kontraktu, od którego zależy zwiększenie zatrudnienia u pracodawcy, kandydat musi załatwić ważne sprawy rodzinne itp.). Pomiędzy badaniami wstępnymi a nawiązaniem stosunku pracy powinna jednak istnieć rozsądna więź czasowa. Im więcej czasu upłynie od wydania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy do momentu nawiązania stosunku pracy i dopuszczenia pracownika do pracy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w tym czasie stan zdrowia kandydata na pracownika ulegnie zmianie, co w konsekwencji będzie skutkowało koniecznością wykonania ponownych badań profilaktycznych.

Zobacz także: Umowa o badania profilaktyczne

PRZYKŁAD

Kandydat na pracownika poddał się wstępnym badaniom lekarskim i 18 marca 2013 r. uzyskał od lekarza medycyny pracy orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Umowa o pracę miała zostać podpisana następnego dnia, ale w drodze do zakładu pracy kandydat został potrącony przez samochód i trafił do szpitala. Leczenie po wypadku trwało do 22 kwietnia 2013 r. W takiej sytuacji przed podpisaniem umowy o pracę kandydat powinien ponownie poddać się badaniom profilaktycznym w celu ustalenia, czy mimo wypadku jest zdolny do pracy na danym stanowisku.

Bez względu na to, jakim badaniom podlega dana osoba (wstępnym, okresowym czy kontrolnym), pracodawca nie może dopuścić jej do wykonywania pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Autor:

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor wielu publikacji dotyczących tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie. /Fot. Fotolia
Badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »