| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Niedopuszczenie do zatrudnienia

Szczególne obowiązki w zakresie BHP ciążą na pracodawcy. Nie może on dopuścić pracownika do zatrudnienia, jeśli dana osoba nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP.

Czas pracy

Co do zasady szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Gdyby ze względu na szkolenie został przekroczony czas pracy danego pracownika, będzie przysługiwało mu dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach albo wolne od pracy.

Zakres szkolenia

Szkolenie BHP obejmuje zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy oraz w regulaminie pracy, przepisami i zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Prowadzi je pracodawca lub wyznaczeni przez niego pracownicy (także pracownicy służby BHP).

Zobacz: Naruszenie przepisów bhp - co z zasiłkiem z ubezpieczenia wypadkowego?

Cel szkolenia

Szkolenia z zakresu BHP są bardzo istotne ze względu na spełniane przez nie cele:

  1. zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
  2. poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  3. nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Powrót na to samo stanowisko

Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie BHP jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Co więcej, musi pamiętać o prowadzeniu szkoleń okresowych. Gdyby pracownik wrócił na to samo stanowisko pracy u poprzedniego pracodawcy po okresie przerwy, przeprowadzenie szkolenia również byłoby obowiązkowe (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 1999 r., sygn. akt II SA/Wr 975/97). Warto wspomnieć w tym miejscu, że dotyczy to również wstępnych badań lekarskich.

Inaczej jest w sytuacji podejmowania przez pracownika pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W tym przypadku nie ma obowiązku przeprowadzenia szkolenia z zakresu BHP. Uznaje się, że podjęcie pracy w takich warunkach u innego pracodawcy również zwalnia z obowiązku przeprowadzenia szkolenia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szkolenie BHP. /Fot. Fotolia
Szkolenie BHP. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK