| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Skierowanie pracownika na badania okulistyczne, mimo że poprzednie są wciąż aktualne

Skierowanie pracownika na badania okulistyczne, mimo że poprzednie są wciąż aktualne

Pracownik podczas ostatnich badań okresowych uzyskał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności pracy w okularach korekcyjnych. Niemniej jednak badanie to odbyło się 3 lata temu (wciąż jest ważne). Pracownik dopiero teraz chce te okulary zrobić. Czy mamy ponownie wysyłać go na badanie?

Ponowne wysłanie pracownika na badanie do lekarza medycyny pracy wydaje się zasadne, mimo że przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie regulują tej kwestii. Przez okres 3 lat sytuacja zdrowotna pracownika mogła bowiem ulec zmianie.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom, wykonującym pracę przy komputerze przynajmniej przez połowę dobowego czasu pracy, okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy jest ważne przez cały okres, na jaki zostało wydane. Oznacza to, że przez cały ten okres pracownik może zgłosić się do pracodawcy z wnioskiem o wyrobienie okularów korekcyjnych. Względy racjonalne przemawiają jednak za tym, że pracownik powinien zakupić okulary w niedługim okresie po badaniach. Po dłuższym okresie czasu (tak jak w zadanym pytaniu – 3 lata) wzrok pracownika mógł ulec pogorszeniu albo mogła zaistnieć inna zmiana, której nie było przy poprzednim badaniu. Dlatego zasadne wydaje się ponowne skierowanie pracownika na badanie profilaktyczne albo wstrzymanie się do następnego terminu okresowych badań, jeżeli ich termin przypada w niedługim czasie.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK