| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Badania lekarskie dla zleceniobiorców sporadycznie używających samochodów

Badania lekarskie dla zleceniobiorców sporadycznie używających samochodów

Czy osoby wykonujące w zakładzie pracy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, które sporadycznie używają samochodów do celów służbowych, także muszą przechodzić badania lekarskie dla kierowców? Jeżeli tak, to kto ma ponieść ich koszt?

Pracodawca nie musi kierować zleceniobiorcy na badania przewidziane dla pracowników używających samochodów służbowych.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest zobowiązana poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim zgodnie z art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Nie ma natomiast obowiązku przechodzić badań dla kierowców zawodowych, o których mowa w ustawie o transporcie drogowym. Osoba wykonująca zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej – która nie podlega przepisom Kodeksu pracy i nie wykonuje badań lekarskich tam wskazanych – również nie musi wykonywać badań lekarskich dla kierowców zawodowych.

Wprawdzie w 2011 r. wprowadzono obowiązek poddania się dodatkowym badaniom lekarskim, w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E lub T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych.

Jednak obowiązek ten, wynikający z rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami dotyczy tylko pracowników.

Oznacza to, że osoba wykonująca w zakładzie pracy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, która sporadycznie używa samochodów do celów służbowych nie musi przechodzić żadnych dodatkowych badań lekarskich.

Podstawa prawna:

  • 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy,
  • art. 39j ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.),
  • § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 2, poz. 15 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK