| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Badania lekarskie pracowników korzystających z samochodów służbowych

Badania lekarskie pracowników korzystających z samochodów służbowych

Zdarza się, że prowadzeniem samochodów służbowych w firmie oprócz kierowców zajmują się również osoby będące na stanowiskach menedżerskich. Czy powinni przejść dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców?

Koszt dodatkowych badań obciąża pracodawcę, a w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej informacja o konieczności wykonania przez nią dodatkowych badań oraz o tym, kto ponosi koszt badań, powinna być uregulowana w zawartej umowie cywilnoprawnej.

W skierowaniu na badania profilaktyczne osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika pracodawca powinien określić m.in. stanowisko, na którym ta osoba ma być lub jest zatrudniona. Określając to stanowisko pracy, należy podać rodzaj wykonywanej pracy i środki techniczne, w jakie jest ono wyposażone, a mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeżeli więc w celu ułatwienia przemieszczania się podczas realizacji zadań służbowych stanowiska pracy zostały wyposażone przez pracodawcę w samochody osobowe z możliwością osobistego ich użycia przez pracownika, to w skierowaniu na badania profilaktyczne należy zamieścić informację o tym fakcie. Lekarz prowadzący badania profilaktyczne, na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, określa zakres i częstotliwość badań profilaktycznych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

  • § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.),
  • § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. nr 2, poz. 15 z późn. zm.),
  • art. 3 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »