| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

W naszym biurowcu działa klimatyzacja. Jak często powinna być ona czyszczona? Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Przepisy rozporządzenia nakładającego na pracodawcę obowiązek konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych nie określają z jaką częstotliwością należy dokonywać przeglądów i czyścić te urządzenia. Przyjmuje się jednak, że nie powinno to być rzadziej niż raz w roku. W przeciwnym razie nieczyszczone urządzenia mogą powodować u pracowników podrażnienia błon śluzowych i reakcje alergiczne. Nieczyszczone regularnie urządzenia szybciej ulegają zniszczeniu.

Pracodawca, który wyposaża biuro w klimatyzację musi zapewnić:

1) odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych w celu niedopuszczenia do awarii,

2) stosowanie środków mających na celu ograniczenie natężenia i rozprzestrzeniania się hałasu i drgań powodowanych pracą urządzeń klimatyzacyjnych.

Działanie urządzeń klimatyzacyjnych w pomieszczeniach biurowych wiąże z innymi zagrożeniami dla zdrowia pracowników. Chodzi tu o sytuacje kiedy klimatyzacja nie jest czyszczona regularnie i w jej instalacjach może rozwijać się kurz, bakterie czy grzyby. Przedostanie się tych mikroorganizmów do powietrza, którym oddychają pracownicy, może niekorzystnie wpływać na ich zdrowie i samopoczucie. Mogą pojawić się u nich podrażnienia błon śluzowych i reakcje alergiczne, takie jak: katar, zapalenie spojówek czy kaszel. Może to prowadzić do różnorakich chorób u pracowników i częstszego korzystania ze zwolnień lekarskich. Pogorszenie samopoczucia pracowników może również wpływać na pogorszenie wydajności i jakości wykonywanej pracy.

Częstotliwość czyszczenia

Przepisy nie regulują kwestii związanych z częstotliwością przeglądów i czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych. Zazwyczaj producent urządzeń klimatyzacyjnych zamieszcza w instrukcji eksploatacji danego urządzenia informacje z jaką częstotliwością należy dokonywać przeglądów i czyścić klimatyzację. Częstotliwość konserwacji i czyszczenia klimatyzacji zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju urządzenia, od podatności klimatyzatora na zanieczyszczenia, od przepływu powietrza, od zaistniałych awarii oraz od odpowiednio wykonywanej konserwacji.

W przypadku braku informacji o częstotliwości czyszczenia klimatyzacji, przyjmuje się, że czyszczenia należy dokonywać nie rzadziej niż raz w roku. Co do zasady obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu

WAŻNE!

Nieczyszczone regularnie urządzenia klimatyzacyjne lub niewłaściwie czyszczone szybciej się zużywają i w niedługim czasie jest konieczna ich wymiana.

Podstawa prawna:

  • art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2010 r. 243, poz. 1623 ze zm.),
  • § 37 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK