| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Badania sanitarne dla sekretarki

Badania sanitarne dla sekretarki

Zatrudniamy w naszym zakładzie kilka sekretarek. Do ich obowiązków należy m. in. podawanie napojów ciepłych i zimnych klientom i prezesom. Czy w związku z tym powinna mieć ona ważną książeczkę sanepidu?

Nie, w stosunku do sekretarki nie ma takiej konieczności.

Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają:

1) podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną,

2) noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko,

3) nosiciele, ozdrowieńcy i osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym,

4) uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,

5) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Na badania te kieruje:

1) właściwy dla ich miejsca pobytu państwowy powiatowy inspektor sanitarny (z pow. pkt 1–3),

2) kierujący szkołą albo rektor uczelni lub osoba przez nich upoważniona (z pow. pkt 4),

3) pracodawca albo zlecający wykonanie prac (z pow. pkt 5).

Ponadto, badaniom sanitarno-epidemiologicznym musi poddać się osoba pracująca w styczności z żywnością. Powinna ona uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Wykaz takich prac powinien w drodze rozporządzenia określić Minister Zdrowia. Niemniej jednak, do tej pory dokument taki nie powstał. Natomiast w poprzednim wykazie (na który można się powołać) stanowisko sekretarki nie było objęte koniecznością wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU nr 234, poz. 1570 ze zm.),
  • art. 59 ust. 2 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (DzU z 2010 r. nr 136, poz. 914 ze zm.).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK