| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Niedawno przyznaliśmy kilku pracownikom samochody służbowe. Czy ci pracownicy powinni przejść w związku z tym dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców? Pracownicy ci nie są u nas zatrudnieni na stanowiskach kierowców, tylko na stanowiskach menedżerskich.

Jeśli pracownicy byli zatrudnieni w firmie przed 29 czerwca 2011 r. i posiadają (wystawione przed tą datą) ważne orzeczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (wstępne lub okresowe badania lekarskie), mogą korzystać z samochodu służbowego bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań lekarskich. Badaniom na nowych zasadach zostaną poddani przy najbliższych okresowych badaniach lekarskich. Jeśli natomiast pracownicy zostali zatrudnieni po 28 czerwca 2011 r. i korzystają z samochodów służbowych, będą musieli poddać się dodatkowym badaniom lekarskim.

Od 29 czerwca 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące badań lekarskich kierowców. W wyniku tej nowelizacji osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, które kierują pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia (§ 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami). Ponadto wszystkie osoby, do których zastosowanie ma nowe rozporządzenie, w tym także osoby, które kierują pojazdami w celach służbowych, będą musiały zostać poddane bardziej szczegółowym badaniom, jeśli chorują na cukrzycę lub padaczkę.

Dotyczy to wyłącznie pracowników, którzy kierują pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony skonstruowanymi do przewozu maksymalnie 9 osób licząc z kierowcą. Kierowcy ci nie podlegają bowiem pod ustawę o transporcie drogowym, która przewiduje innego rodzaju badania lekarskie.

Jeśli zatem w skierowaniu na wstępne lub okresowe badania lekarskie znajdzie się informacja, że pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, przy wykonywaniu obowiązków służbowych będzie korzystał z samochodu służbowego (lub prywatnego), lekarz medycyny pracy będzie zobowiązany skierować takiego pracownika na:

  • konsultacje okulistyczne,
  • badania oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Nowelizacja rozporządzenia nie przewidziała okresu przejściowego, w którym dotychczas obowiązujące przepisy utracą ważność. Dlatego zaświadczenia lekarskie wydane przed 29 czerwca 2011 r. zachowują ważność i uprawniają do korzystania z samochodu w celach służbowych bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań. Badania te powinny zostać wykonane przy najbliższych badaniach okresowych pracownika. Informacja o tym, że pracownik jest osobą kierującą samochodem w celach służbowych, powinna znajdować się na skierowaniu na badania profilaktyczne.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »