| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Niedawno przyznaliśmy kilku pracownikom samochody służbowe. Czy ci pracownicy powinni przejść w związku z tym dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców? Pracownicy ci nie są u nas zatrudnieni na stanowiskach kierowców, tylko na stanowiskach menedżerskich.

Badaniom muszą się poddać osoby, które korzystają zarówno z samochodu będącego własnością pracodawcy, jak i tego, który jest własnością pracownika, ale jest przez niego wykorzystywany do celów służbowych. Obowiązek ten dotyczy także zleceniobiorców.

Wynika to z tego, że w rozporządzeniu w sprawie badań kierowców... ustawodawca wprost określił, że nowy obowiązek dotyczy wszystkich osób kierujących pojazdem w ramach obowiązków służbowych, a nie tylko pracowników. Ponadto rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, a nie na podstawie Kodeksu pracy.

Koszt dodatkowych badań obciąża pracodawcę, a w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej informacja o konieczności wykonania przez nią dodatkowych badań oraz o tym, kto ponosi koszt badań, powinna być uregulowana w zawartej umowie cywilnoprawnej.

Zagrożenia (–)

Dodatkowe badania lekarskie dla pracowników korzystających w pracy z samochodów przeprowadza się na koszt pracodawcy.

W skierowaniu na badania profilaktyczne osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika pracodawca powinien określić m.in. stanowisko, na którym ta osoba ma być lub jest zatrudniona. Określając to stanowisko pracy należy podać rodzaj wykonywanej pracy i środki techniczne, w jakie jest ono wyposażone, a mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeżeli więc w celu ułatwienia przemieszczania się podczas realizacji zadań służbowych stanowiska pracy zostały wyposażone przez pracodawcę w samochody osobowe z możliwością osobistego ich użycia przez pracownika, to w skierowaniu na badania profilaktyczne należy zamieścić informację o tym fakcie. Lekarz prowadzący badania profilaktyczne, na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, określa zakres i częstotliwość badań profilaktycznych.

Podstawa prawna:

  • § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.),
  • § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 2, poz. 15 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 88, poz. 503),
  • art. 3 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK