| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Niedawno przyznaliśmy kilku pracownikom samochody służbowe. Czy ci pracownicy powinni przejść w związku z tym dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców? Pracownicy ci nie są u nas zatrudnieni na stanowiskach kierowców, tylko na stanowiskach menedżerskich.

Badaniom muszą się poddać osoby, które korzystają zarówno z samochodu będącego własnością pracodawcy, jak i tego, który jest własnością pracownika, ale jest przez niego wykorzystywany do celów służbowych. Obowiązek ten dotyczy także zleceniobiorców.

Wynika to z tego, że w rozporządzeniu w sprawie badań kierowców... ustawodawca wprost określił, że nowy obowiązek dotyczy wszystkich osób kierujących pojazdem w ramach obowiązków służbowych, a nie tylko pracowników. Ponadto rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, a nie na podstawie Kodeksu pracy.

Koszt dodatkowych badań obciąża pracodawcę, a w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej informacja o konieczności wykonania przez nią dodatkowych badań oraz o tym, kto ponosi koszt badań, powinna być uregulowana w zawartej umowie cywilnoprawnej.

Zagrożenia (–)

Dodatkowe badania lekarskie dla pracowników korzystających w pracy z samochodów przeprowadza się na koszt pracodawcy.

W skierowaniu na badania profilaktyczne osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika pracodawca powinien określić m.in. stanowisko, na którym ta osoba ma być lub jest zatrudniona. Określając to stanowisko pracy należy podać rodzaj wykonywanej pracy i środki techniczne, w jakie jest ono wyposażone, a mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeżeli więc w celu ułatwienia przemieszczania się podczas realizacji zadań służbowych stanowiska pracy zostały wyposażone przez pracodawcę w samochody osobowe z możliwością osobistego ich użycia przez pracownika, to w skierowaniu na badania profilaktyczne należy zamieścić informację o tym fakcie. Lekarz prowadzący badania profilaktyczne, na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, określa zakres i częstotliwość badań profilaktycznych.

Podstawa prawna:

  • § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.),
  • § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 2, poz. 15 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 88, poz. 503),
  • art. 3 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »