| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Konserwacja klimatyzacji w biurze

Konserwacja klimatyzacji w biurze

Polskie prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych, przestrzegania terminów ich czyszczenia i wymiany filtrów. Jedynym wyjątkiem są instalacje z czynnikiem chłodzącym, kiedy użytkownik ma obowiązek czyszczenia co 3 miesiące, co pół roku lub co rok, zależnie od rodzaju tego czynnika. W pozostałych przypadkach pracodawca powinien czyścić instalacje i klimatyzatory zgodnie z instrukcją użytkowania.

Filtry klimatyzatora powinno się czyścić dość często, np. raz na miesiąc. To uzależnione jest od czasu pracy urządzenia. Jednak należy brać pod uwagę, że w rzadko używanej instalacji również namnażają się drobnoustroje i w wypadku ich zagnieżdżenia nie ma znaczenia, czy urządzenie jest uruchomione czy nie, szczególnie w sytuacji gdy środowisko jest sprzyjające ich rozwojowi.

Jedną z najbardziej niepożądanych bakterii rozmnażających się w mokrym środowisku, lubiących wilgotne zakamarki instalacji klimatyzatorów, jest legionella. Jest to bakteria powodująca trudne do wyleczenia zapalenie płuc. W pomieszczeniach klimatyzowanych u pracowników pojawiają się też bóle głowy, stany alergiczne, wysychanie śluzówek, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. W taki sposób są przenoszone również choroby bakteryjne, w tym zapalenie gardła czy spojówek.

Filtry w klimatyzatorach

Niektóre urządzenia mają wbudowany specjalny sygnalizator „brudnych filtrów”. Filtry można oczyścić ręcznie, np. wodą z kranu, następnie wysuszyć i zamontować powtórnie. Oprócz standardowych filtrów zatrzymujących cząstki mechaniczne, dodatkowo w klimatyzatorze mogą się znaleźć filtry odpowiedzialne za wstępne uzdatnianie powietrza, usuwanie wirusów, bakterii i alergenów, pochłaniacze brzydkich zapachów.

Dodatkowe filtry służą przeważnie do jednokrotnego użycia, wymienia się je na nowe w terminie określonym w instrukcji obsługi klimatyzatora. Minimalnym wymogiem jest, aby klimatyzacja była czyszczona 2 razy w roku – przed latem, gdy jest dużo częściej włączana niż w sezonie zimowym, oraz po okresie letnim w celu jej odgrzybienia i odkurzenia.

Przegląd i konserwacja

Przegląd urządzeń klimatyzacyjnych powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w miesiącu, ale zwykle firmy chcą oszczędzić sobie wydatków i robią to raz do roku, kiedy zlecają czyszczenie całej instalacji. Pracodawca powinien jednak dopilnować, aby odbywało się to przynajmniej raz na kwartał.

Gdy nie przewiduje się częstych przeglądów i konserwacji, należałoby się zastanowić nad zakupem i montażem układu klimatyzacji, aby pracownicy oddychali czystym powietrzem, a nie wdychali zanieczyszczenia i kurz, co w konsekwencji będzie prowadzić do chorób pracowników, zwolnień lekarskich i tym samym wyższych kosztów zakładu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 207 § 1 i 2, art. 2221 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 14, 15, 35 i 37 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • art. 8 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (DzU nr 121, poz. 1263 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK