| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?

Maszyny i urządzenia pralnicze sterowane automatycznymi programatorami powinny być wyposażone w mechanizmy umożliwiające ręczny spust kąpieli i otwarcie pokryw w przypadku awarii programatorów.

Natomiast maszyny pralnicze z osobnymi otworami załadunkowymi bębna zewnętrznego i wewnętrznego powinny być wyposażone w urządzenie unieruchamiające bęben pralniczy w czasie ładowania i wyjmowania odzieży.

Urządzenia do mechanicznego prasowania odzieży za pomocą:

  • walców obrotowych – należy wyposażyć w zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym wciągnięciem odzieży roboczej pracownika lub jego rąk pomiędzy prasujące elementy,
  • płyt dociskanych mechanicznie – należy wyposażyć w zabezpieczenie chroniące przed zwarciem lub dociśnięciem tych płyt w sytuacji, gdy pomiędzy płytami znajdują się ręce obsługującego pracownika, lub w czasie prac konserwacyjno-naprawczych.

Czynniki chemiczne

Pracodawca ma obowiązek przechowywania oraz użytkowania środków chemicznych zgodnie z zapisami określonymi w kartach charakterystyki tych środków oraz musi przechowywać karty charakterystyki.

WAŻNE!

W przypadku użytkowania rakotwórczych czynników chemicznych, obowiązany jest wdrożyć procedury postępowania związane z wykorzystywaniem tych środków.

Pracodawca musi ustalić zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego (uwzględniając karty charakterystyki środków chemicznych użytkowanych na terenie zakładu pracy, pracownikom przelewającym substancje chemiczne – środki ochrony oczu i rąk) oraz wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej.

W zakładzie pracy należy określić, w stanowiskowych instrukcjach bezpieczeństwa i higieny pracy, sposoby bezpiecznego dozowania rozpuszczalników i innych substancji chemicznych stosowanych w procesie czyszczenia odzieży, prania lub farbowania.

Substancje chemiczne należy przechowywać na stanowiskach pracy w ilościach niezbędnych do zapewnienia ciągłości pracy na jednej zmianie roboczej.

Procesy pracy

Podczas prac na stanowiskach mechanicznego czyszczenia odzieży należy dopilnować, aby w trakcie użytkowania maszyn i pracy przy wykorzystaniu środków chemicznych pracownicy zachowywali wszelkie środki ostrożności, zgodnie z instrukcjami procesów technologicznych opracowanych przez pracodawcę.

Podstawa prawna:

  • art. 2071, 215, 221, 229, 2373, 2376 i 2377 Kodeksu pracy,
  • § 15 ust. 1, § 26, § 32 ust. 1, § 39 i 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 2-14 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach (DzU nr 40, poz. 469).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK