| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?

Maszyny i urządzenia pralnicze sterowane automatycznymi programatorami powinny być wyposażone w mechanizmy umożliwiające ręczny spust kąpieli i otwarcie pokryw w przypadku awarii programatorów.

Natomiast maszyny pralnicze z osobnymi otworami załadunkowymi bębna zewnętrznego i wewnętrznego powinny być wyposażone w urządzenie unieruchamiające bęben pralniczy w czasie ładowania i wyjmowania odzieży.

Urządzenia do mechanicznego prasowania odzieży za pomocą:

  • walców obrotowych – należy wyposażyć w zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym wciągnięciem odzieży roboczej pracownika lub jego rąk pomiędzy prasujące elementy,
  • płyt dociskanych mechanicznie – należy wyposażyć w zabezpieczenie chroniące przed zwarciem lub dociśnięciem tych płyt w sytuacji, gdy pomiędzy płytami znajdują się ręce obsługującego pracownika, lub w czasie prac konserwacyjno-naprawczych.

Czynniki chemiczne

Pracodawca ma obowiązek przechowywania oraz użytkowania środków chemicznych zgodnie z zapisami określonymi w kartach charakterystyki tych środków oraz musi przechowywać karty charakterystyki.

WAŻNE!

W przypadku użytkowania rakotwórczych czynników chemicznych, obowiązany jest wdrożyć procedury postępowania związane z wykorzystywaniem tych środków.

Pracodawca musi ustalić zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego (uwzględniając karty charakterystyki środków chemicznych użytkowanych na terenie zakładu pracy, pracownikom przelewającym substancje chemiczne – środki ochrony oczu i rąk) oraz wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej.

W zakładzie pracy należy określić, w stanowiskowych instrukcjach bezpieczeństwa i higieny pracy, sposoby bezpiecznego dozowania rozpuszczalników i innych substancji chemicznych stosowanych w procesie czyszczenia odzieży, prania lub farbowania.

Substancje chemiczne należy przechowywać na stanowiskach pracy w ilościach niezbędnych do zapewnienia ciągłości pracy na jednej zmianie roboczej.

Procesy pracy

Podczas prac na stanowiskach mechanicznego czyszczenia odzieży należy dopilnować, aby w trakcie użytkowania maszyn i pracy przy wykorzystaniu środków chemicznych pracownicy zachowywali wszelkie środki ostrożności, zgodnie z instrukcjami procesów technologicznych opracowanych przez pracodawcę.

Podstawa prawna:

  • art. 2071, 215, 221, 229, 2373, 2376 i 2377 Kodeksu pracy,
  • § 15 ust. 1, § 26, § 32 ust. 1, § 39 i 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 2-14 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach (DzU nr 40, poz. 469).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK