| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Przydzielona odzież robocza a schorzenie uniemożliwiające noszenie

Przydzielona odzież robocza a schorzenie uniemożliwiające noszenie

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kucharza. Zgodnie z przepisami pracownik ma obowiązek nosić obuwie ochronne. Niemniej jednak przedstawił on zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że nie może nosić przydzielonych butów (z podnoskiem, zabudowaną piętą) z uwagi na schorzenie stóp, tzw. ostrogi. Lekarz rodzinny w zaświadczeniu zalecił, aby pracodawca zezwolił na noszenie butów, które nie będą urażały ostrogi. Czy pracodawca musi zgodzić się na takie rozwiązanie? Czy takie zaświadczenie może wydać lekarz rodzinny?

Dobierając obuwie, należy również brać pod uwagę warunki pracy, czy jest to praca w pomieszczeniach zamkniętych o stałej temperaturze, czy na otwartej przestrzeni.

Do pracy w pomieszczeniach zamkniętych dobrym rozwiązaniem będą półbuty, gdyż są lżejsze od trzewików.

Obuwia ochronnego należy używać zawsze wtedy, kiedy nie jest możliwe bezpieczne wykonanie pracy w normalnie do tego przeznaczonym obuwiu. Pracodawca jest odpowiedzialny za dostarczenie obuwie, które będzie spełniało wymogi związane z warunkami i nie będzie powodowało niedogodności lub wywoływało dyskomfortu podczas jego stosowania w pracy.

W przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku kucharza wydaje się zasadne wyposażenie go w obuwie zawodowe często określane jako obuwie robocze w rodzaju półbutów czy nawet klapek z paskiem stabilizującym piętę oraz podeszwą antypoślizgową chroniącą przed zagrożeniem poślizgnięcia się czy przewrócenia na mokrej, śliskiej powierzchni (wymagania dotyczące obuwia zawodowego określa PN-EN ISO 20347).

WAŻNE!

Wyboru obuwia ochronnego należy dokonywać jedynie spośród tych, które są oznakowane znakiem CE.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r. nr 125, poz. 1317 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »