| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Powierzenie zadań służby bhp firmie zewnętrznej – jak wybrać odpowiednią

Powierzenie zadań służby bhp firmie zewnętrznej – jak wybrać odpowiednią

Chcemy zlecić wykonywanie zadań służby bhp firmie wyspecjalizowanej w świadczeniu takich usług. W jaki sposób możemy sobie zapewnić wpływ nie tylko na dobór osoby mającej wykonywać zadania służby bhp lecz także na rzeczywiste jej zaangażowanie?

Z formalnego punktu widzenia miarą zaangażowania osoby wykonującej zadania służby bhp mogą być przekazywane przez tą osobę informacje (bieżące, okresowe) o realizacji jego działań.

Kodeks pracy wyróżnia dwie formy pełnienia funkcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pierwsza realizowana w formie służby bhp dotyczy pracodawców zatrudniających więcej niż 100 pracowników, druga realizowana w szczególności poprzez powierzenie wykonywania zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy dotyczy pracodawców zatrudniających do 100 pracowników.

Nie ma przeszkód aby pracodawca zatrudniający do 100 pracowników – w przypadku braku kompetentnych pracowników – powierzył wykonywanie zadań służby bhp specjaliście spoza zakładu pracy spełniającemu wymagania kwalifikacyjne legitymującego się aktualnym szkoleniem okresowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla osób wykonujących zadania służby bhp.

Powierzenie wykonywania zadań służby bhp powinno nastąpić w formie umowy cywilnoprawnej. Jeśli kontrahentem umowy o świadczenie usług wykonywania zadań służby bhp jest firma wyspecjalizowana w świadczeniu takich usług należy zadbać o wprowadzenie do umowy klauzuli uprawniającej zleceniodawcę do:

  • żądania imiennego wskazania osoby mającej wykonywać zadania służby bhp,
  • żądania imiennego określenia osoby zastępującej osobę wskazaną do wykonywania zadań służby bhp w okresach niemożności wykonywania przez nią zadań,
  • żądania dokonania zmiany skierowanej do wykonywania zadań służby bhp,
  • sprawdzenia, czy osoby wskazane przez firmę wyspecjalizowaną spełniają wymagania kwalifikacyjne oraz legitymują się wymaganym aktualnym szkoleniem okresowym.

Służba bhp podlega bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z formalnego punktu widzenia miarą zaangażowania osoby wykonującej zadania służby bhp mogą być przekazywane przez tą osobę informacje (bieżące, okresowe) o realizacji działań o których mowa w § 2 rozporządzenia o służbie bezpieczeństwa i higieny pracy, informacje współpracujących z osobą wykonującą zadania służby bhp komórek organizacyjnych zakładu i osób.

Obiektywną recenzją wykonywanych zadań może być treść protokołu z kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy.

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie a zatem i usunięcie nieprawidłowości odpowiedzialność ponosi pracodawca. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, iż świadoma takiej odpowiedzialności pracodawcy, racjonalnie działająca osoba wykonująca zadania służby bhp w dobrze pojętym interesie także swoim będzie niezwłocznie informowała o każdej stwierdzonej nieprawidłowości.

Podstawa prawna:

  • art. 207 § 1, art. 23711 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.)
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK