| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak ustalić wysokość dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok

Jak ustalić wysokość dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przy ustalaniu prawa do dofinansowania znaczenie ma również liczba godzin spędzanych przez pracownika na pracy przy komputerze.

Kalkulacja refundacji kosztów zakupu przez pracownika okularów do pracy przy obsłudze komputera, co do zasady, powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w miejscowych zakładach optycznych.

PROBLEM

Zatrudniamy pracownika na pełny etat na stanowisku archiwisty bazy danych elektronicznych. W związku z rodzajem pracy pracownik wykonuje ją przy komputerze. Po okresowych badaniach kontrolnych pracownik dostarczył nam zaświadczenie od lekarza okulisty o konieczności stosowania okularów do pracy z monitorem i zwrócił się do nas o dofinansowanie zakupu okularów. W przepisach wewnętrznych nie mamy żadnych ustaleń w tym zakresie. Czy każdy zakup okularów przez pracowników trzeba zrefundować? Jak ustalić wysokość takiego zwrotu kosztów?

ROZWIĄZANIE

Powinni Państwo sfinansować pracownikowi zakup okularów, jeżeli użytkuje on komputer przynajmniej przez połowę obowiązującego go dobowego wymiaru czasu pracy. Sposób realizacji obowiązku zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok oraz wysokość refundacji zakupu okularów we własnym zakresie przez pracownika powinni Państwo uregulować w przepisach wewnętrznych, np. w regulaminie wynagradzania lub w oddzielnym zarządzeniu czy uchwale organu zarządzającego. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł, oprawek (o przynajmniej średniej jakości) spełniających podstawowe standardy oraz koszt robocizny.

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami (art. 2376 Kodeksu pracy), tj. m.in.:

  • zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
  • zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

WAŻNE

Przez pracownika należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie określa, w jaki sposób pracodawca powinien zrealizować obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok ani nie wskazuje wysokości dofinansowania do okularów zakupionych przez pracownika we własnym zakresie. Oznacza to, że do decyzji pracodawcy pozostawiono uregulowanie tych spraw w dokumentach wewnętrznych.

W przypadku dofinansowania kosztów okularów zwrotu należy dokonać po przedłożeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego (wydanego w wyniku badań profilaktycznych) o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok i dokumentu zakupu, np. faktury. Faktura może być wystawiona na pracodawcę lub na nazwisko pracownika. Wniosek pracownika w tym zakresie nie jest wymagany, gdyż zwrot kosztów jest dla pracodawcy świadczeniem obowiązkowym. Podstawą jego udzielenia jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie i dowód poniesienia przez pracownika kosztów zakupu okularów.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »