| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Podpisaliśmy umowę o świadczenie usług z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej z lekarzem medycyny pracy, który wykonuje te usługi wyłącznie przez 2 dni w tygodniu w godzinach 8.00–16.00. Zatrudniamy pracowników w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. W związku z tym nie zawsze mamy możliwość skierowania pracowników na okresowe lub kontrolne badania lekarskie w dni, które zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem są dla niego dniami roboczymi. Dodatkowo część naszych pracowników świadczy pracę wyłącznie w porze nocnej. Czy w takim przypadku pracownicy mogą wykonywać badania lekarskie w dni dla nich wolne od pracy? Czy w sytuacji gdy pracownik wykonuje badania w dni, które nie są dla niego dniami pracy, należy mu te dni zaliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten czas wynagrodzenie?

Jeżeli pracodawca ma możliwość udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na wykonanie badań lekarskich w godzinach pracy, to udzielenie tego zwolnienia poza godzinami pracy będzie nieprawidłowe.

Jeżeli czas badań przedłuży się i pracownik poświęci na nie więcej czasu niż miał do przepracowania w danym dniu, czas wykraczający poza harmonogramowe godziny pracy pracownika nie zostanie zaliczony do jego czasu pracy. Konsekwencją tego jest fakt, że pracownik nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia za godziny poświęcone na wykonanie badań wykraczające poza obowiązującą go dobową normę czasu pracy. Przepis wskazuje bowiem, że badania odbywają się w miarę możliwości w godzinach pracy. Nie użyto natomiast w nim sformułowania, że czas badań lekarskich należy zaliczyć do czasu pracy.

Odmiennie przedstawia się kwestia udzielania zwolnienia od pracy na czas wykonywania badań wstępnych pracowników nowo przyjętych do pracy. Badaniom wstępnym z reguły podlegają przede wszystkim kandydaci na pracownika, nie zaś pracownicy. Są to osoby, które jeszcze nie pozostają w stosunku pracy z kierującym je na badania podmiotem (potencjalnym pracodawcą). W związku z tym, że nie mamy tutaj do czynienia ze stosunkiem pracy – czas poświęcony na odbycie badań wstępnych nie może mieć miejsca w godzinach pracy. Kandydat na pracownika nie może również skutecznie żądać zwrotu kosztów dojazdu na badania do placówki położonej w innej miejscowości niż siedziba jego potencjalnego pracodawcy, z uwagi na brak istotnego elementu definicji podróży służbowej, jakim jest „stałe miejsce pracy”.

Należy przypomnieć, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). Aktualnym orzeczeniem lekarskim jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w wymienionym w nim okresie, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

Na pracowniku natomiast ciąży obowiązek poddawania się wstępnym, okresowym, kontrolnym oraz innym zleconym badaniom lekarskim, a także stosowania się do wskazań lekarskich (art. 211 pkt 5 k.p.). Pracownik, który odmawia poddania się badaniom, narusza podstawowe obowiązki pracownicze, co może stanowić nawet podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1).

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »